Rakousko: jezero Attersee a blízké okolí

úterý 14. červenec 2009 20:39

Cílem naší letní dovolené byla překrásná oblast v okolí jezera Attersee, které je mimo jiné i rájem potápěčů a vyhlášenou rekreační oblastí nejenom pro Rakušáky. Tyto řádky píši hlavně pro sebe a pro své nejbližší, ale věřím, že informace a fotografie mohou zaujmout i některé z mých pravidelných čtenářů a třeba se stanou i tipem , jak strávit hezkou dovolenou kousek od domova.

Vzhledem k tomu, že o dovolené se má relaxovat a nikam nespěchat, úmyslně jsme si nekoupili dálniční známku. Vyrazili jsme brzy ráno přes Dolní Dvořiště a před hranicemi jsme stejně jako většina Čechů načepovali plnou nádrž v domnění, že ušetříme. Jenže chyba lávky. V Rakousku vyšel benzín levněji než u nás. U většiny čerpacích stanic se totiž dal koupit za 1,09 Eura.

Ubytování jsme měli předem zajištěno ve vesničce Weissenbach am Attersee a tudíž nebylo kam spěchat. Cestou jsme se zastavili mimo jiné i na oběd v obci Schorfling, která leží na severním okraji jezera Attersee. Tady jsme kromě přestávky na  občerstvení stihli i prohlídku místního kostela a přístavu.

kostel.JPG

pristav.JPG

V cíli cesty jsme měli najeto necelých 350 km a po ubytování v hotelu Post (jiný hotel se v této obci nenachází) jsme odpoledne vyrazili do městečka Unterach, které nás překvapilo poměrně ospalou náladou. Domorodci si asi užívali odpolední siestu a turisty by člověk spočítal na prstech jedné ruky.  

Unterach.JPG

Unterachcentrum.JPG

Nedělní ráno bylo jak vymalované. Už pouhý pohled z okna sliboval, že dnes to bude i na koupání. Po snídani jsme vyrazili na procházku po blízkém okolí, ale protože bylo vedro, dali jsme přednost relaxaci u vody. Tady jsem si stačil za pár hodin spálit nejenom hlavu ale i záda. Nicméně to bylo naše první a poslední koupání v rakouských jezerech. Od vody nás pak vyhnala krátká letní bouřka, po níž se docela ochladilo, a my jsme vyrazili na podvečerní tůru do místních lesů. Šli jsme víceméně nazdařbůh a došli jsme až k vodopádu, který se jmenuje Nixenfall.

nedele1.JPG

nedele2.JPG

nedelepotapeci.JPG

nedeleVladka.JPG

nedelelodicka.JPG

nedelekoupani.JPG

boure.JPG

Nixenfall.JPG

V pondělí mělo být podle předpovědi počasí ještě hezky teplo a tak jsme si naplánovali vysokohorskou túru parní lokomotivou na vrchol hory Schaffberg (1783 n.m.) odkud měl být nádherný výhled do kraje. Bohužel všechno bylo jinak. Když jsme vyjeli vláčkem nahoru, nebylo vidět na krok a lilo jako z konve. Zpáteční lístek jsme měli až na 12,10 a tak jsme se museli schovat před zimou a deštěm do hotelu, kde jsem s japonskými turisty ucucával nějaké salzburské pivo a manželka se zahřívala kávou. Asi to bylo mé nejdražší pivo a kafe v životě, protože zpáteční lístky nás přišly na 52 Euro a kromě  restaurace jsme neviděli nic.

vlacek.JPG

bier.JPG

Prohlídku městečka St. Wolfgang, odkud vyjíždí zubačka na Schafberg, jsme absolvovali rovněž za deště, ale alespoň se bylo na co dívat. Tady jsme koupili i nějaké dárky domů včetně originálních "Mozartových koulí", které vyšly mnohem levněji než v Salzburgu, a vydali jsme se na zpáteční cestu cestou necestou, kam nás navigace směrovala nejkratší cestou do našeho přechodného bydliště. 

Wolfgang1.JPG

Wolfgang2.JPG

Wolfgang3.JPG

Navzdory úterní předpovědi počasí, která slibovala mraky a déšť, dopoledne v historickém městečku Gmunden nemělo chybu. Je zde krásné středověké centrum a město samo je vstupní bránou do oblasti Solné komory. V dávné minulosti sloužilo jako překladiště soli z dolů v Hallstattu. Já jsem si tady koupil v outletu kvalitní kožené polobotky, které byly zlevněny ze 70 euro na pouhopouhých 10 eur. No nekup to...

Gmunden1.JPG

Gmunden2.JPG

Gmunden3.JPG

Gmunden4.JPG

Gmunden5.JPG

 

Gmunden7.JPG

Po obědě se už trošku zatáhlo, ale při prohlídce okolí romatického zámku u jezera Traunsee ani nekáplo. 

Gmunden8.JPG

Gmunden9.JPG

Středu jsme si vyhradili na Salzburg, který jsme navštívili naposledy před 20 lety. Tenkrát mi davy turistů nevadily. Možná to bylo tím, že se psal rok 1989 a bylo krátce před listopadem... Historické jádro Salzburgu je od roku 1996 na listině světového kulturního dědictví UNESCO a stojí rozhodně za důkladnější prozkoumání, ale to jsme už učinili v minulém tisíciletí, když jsme strávili tři noci v půjčené Škodě 120 na okraji Salzburgu v místech, kde lišky dávaj dobrou noc. Nám tenkrát popřála klidný spánek i místní Policie. 

Salzburg1.JPG

Salzburg2.JPG

Salzburg3.JPG

Salzburg4.JPG

Salzburg6.JPG

Nicméně ze Salzburgu jsme vypadli dřív než bylo v plánu, protože se nám zastesklo po klidu, a podvečer jsme strávili v poklidném lázeňském městečku Mondsee u stejnojmenného jezera.

Salzburg7.JPG

Mondsee1.JPG

Mondsee2.JPG

Mondsee4.JPG

Mondsee5.JPG

Pod zemí neprší a tak jsme ve čtvrtek vyrazili na výlet do nejstaršího solného dolu na světě. Do Hallstattu to bylo necelých necelých 40 km a tak jsme bez problémů zaparkovali jako jedni z prvních návštěvníků. K solnému dolu se dá vystoupat pěšky, ale my jsme dali přednost lanovce, která byla v ceně vstupenky. 22 Euro za osobu se může zdát někomu hodně, ale tříhodinová exkurze po solném dole je nezapomenutelná a mohu ji z celého srdce doporučit každému. Třešinkou na dortu je jízda po p....i (trošku podobná té z pohádky Pyšná princezna).

Hallstatt1.JPG

Hallstatt2.JPG

Hallstatt3.JPG

Hallstatt4.JPG

Hallstatt5.JPG

Hallstatt6.JPG

Hallstatt7.JPG

Hallstatt8.JPG

Po závěrečné jízdě důlním vláčkem a sestupu do údolí jsme strávili zbytek dne v překrásné vesničce Hallstatt, která nás překvapila svou malebností. Fotky mi kazí jenom dva stavební jeřáby... Největším překvapením ale byl jídelní lístek v bezchybné češtině v jedné z místních restaurací.

Hallstatt9.JPG

Hallstatt11.JPG

Hallstatt12.JPG

Hallstatt13.JPG


Po náročném dni nám docela vyhládlo a tudíž jsme večer neměli problém zkonzumovat poněkud více masa než obvykle.

vecere.JPG

Poslední den našeho pobytu v Salzkammergutu jsme v pátek navštívili lázně Bad Ischl, ale počasí nám moc nepřálo. Letní sídlo císaře Františka Josefa I. jsme museli kvůli dešti oželet a na procházky městem v dešti nemám náturu. Líp bylo v cukrárně.

Bad1.JPG

Bad2.JPG

Bad3.JPG

Bad4.JPG

Bad5.JPG

Nicméně po návratu do hotelu se mračna roztrhala a my mohli podniknout ještě jednu kratší túru do přírody, která měla taky své kouzlo.

Weissbach1.JPGWeisbach2.JPG

Weisbach3.JPG

Weissbach4.JPG

Weisbach5.JPG


Sluníčko zapadá za hory, poslední pohled z okna a sbohem.

sobotarano.JPG

 

Pokud se vám fotky líbily, další najdete v mém veřejném webovém albu zde:

Rakousko 2009
PS Pokud si budete chtít udělat romantický výlet s manželkou, přítelkyní či s rodinou, a budete se chtít dozvědět detailnější informace, můžete se mailem zeptat, co vás zajímá. Budu-li to vědět, rád vám odpovím.

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)