Hurikány ve střední Evropě?

pondělí 29. červen 2009 14:37

Média nás informují, že tu máme třetí nejtragičtější povodeň v historii země. Rozhodně nemám v úmyslu zlehčovat situaci v postižených oblastech, ale je fakt, že větru a dešti neporučíme, i když komunisté o tom snili. Byly tedy povodně i za komančů? Určitě ano, ale nedokáži posoudit, jak byly rozsáhlé, protože cenzura fungovala spolehlivě a o katastrofách se psalo přísně výběrově. Asi nebyly tak velké, to by se pravděpodobně neutajilo, ale co se dělo na druhém konci republiky jsme se dozvídali většinou pouze z osobních svědectví nebo ze zahraničního rozhlasu. S událostmi v zahraničí to bylo ještě horší.

Osobně jsem zažil několik povodní jako dítě zejména když se rozvodnila Jizera v důsledku tání sněhu na horách. Ta se někdy rozlila i v létě, když pršelo jen se lilo.

Vzpomínám také, že jsem byl jednou na skautském táboře ve Zbýšově u Čáslavi, a tam nám pršelo 3 týdny v jednom kuse. Dovedu si představit depresi lidí, kteří v důsledku velké vody přijdou téměř o všechno a někteří i o své blízké. Můj dědeček mi taky vyprávěl, že řeka Jizera dělala neplechu i v minulosti. Osobně zažil, jak za protektorátu Němci  vozili dělníky do fabriky na lodičkách. To byl ještě brousek za korunu kousek.

Osobně jsem rád, že nebydlím u vody ale na kopci. Tady to má ale zase jiné nevýhody. Před pár lety nám silný vítr odnesl několik tašek ze střechy. Včera jsem poslouchal nějakého slovenského meteorologa na TA3, který tvrdil, že v brzké době (5 až 15 let) se dočkáme hurikánů i v Evropě.

Holt nezbývá než doufat, že se jeho předpověď nevyplní. Osobně mne spíš zajímá, jak bude příští týden, kdy mám vyrazit na dovolenou. To mi ale žádný meteorolog neřekne, protože to neví...

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)