Je svoboda slova ohrožena?

pátek 17. srpen 2007 10:53

Pokud jste se již setkali s internetovou encyklopedií zvanou Wikipedia, možná jste si kladli otázku, do jaké míry lze věřit zde publikovaným informacím. V tisku jsem zaregistroval informaci, že americká Ústřední zpravodajská služba CIA porušuje svobodu slova tím, že korigovala obsah některých stránek této oblíbené encyklopedie. No to je mi ale novina

Opravdu vás to překvapilo či šokovalo nebo si říkáte, že je okurková sezóna a že noviny nemají o čem psát.

 

Cenzura byla, je a bude. Jsem dalek toho, abych si myslel, že to bude někdy lepší. Nebude. Líp už totiž bylo a tím rozhodně nechci říct, že za komunistů se žilo radostněji. To tedy rozhodně ne.

 

O svobodě slova si ale můžeme nechat jen zdát. Proč? Protože cenzura je naprosto běžnou realitou nejenom v dnešní Číně, v Rusku nebo v islámských státech, ale byla také součástí našeho života před „plyšákem“. Bohužel se s tzv. autocenzurou setkáváme i v současném Česku  a to nejenom v tištěných médiích, ale i v rozhlase a v televizi.

 

Osobně bych si přál, aby tomu tak nebylo, nicméně jsem rád, že žiji v zemi, kde zatím za menšinové názory člověk ještě není trestně stíhán, i když pan Ross Hedvíček by tu rozhodně žít nechtěl. Jenže ona ta proklamovaná svoboda slova už dávno neexistuje ani v USA.

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)