Malta - ostrov plný překvapení

neděle 20. listopad 2016 20:08

Sychravé podzimní večery jsou vhodnou příležitostí zavzpomínat si na světlejší chvilky a podělit se o pocity a dojmy z jarního cestování po ostrově a přilehlém okolí.

K napsání dnešního "fotoblogu" mne přivedla reklama v pražském metru "Malta, ostrov plný překvapení", na které byla fotografie z nejkrásnější pláže na ostrově, a v neposlední řadě i francouzský dokument, který jsem viděl nedávno na ČT2 a který už byl natočen v roce 2004. Od té doby se mnohé změnilo a vypadá to tam trošku jinak. Jestli líp či hůř záleží na úhlu pohledu.

Ten dokument byl pro mne zajímavý především v tom, že jsem si zavzpomínal, jaké to tam bylo letos na jaře, protože "současnost" je diametrálně odlišná od "historických záběrů"

Stejně jako Sicílie je Malta  zbytkem potopeného kontinentu mezi Afrikou a Evropou a soudě podle geologických poměrů je jen kusem Tunisu. Současná Malta žije ze své pohnuté historie, zároveň žije i v ní. Tamní jazyk, kultura i obraz krajiny se formovaly pod vlivem mnoha odlišných kultur. Mimo jiné vládli této malé zemi Féničané, Římané, Arabové, johanité a konečně Britové s tím, že od roku 2004 je Malta plnoprávným členem EU a platí se tam eury.

Na Maltu jsem se chystal už dlouho, ale teprve letos došlo realizaci mých představ. Tam jsme letěli koncem května s přestupem ve Vídni s tím, že zpáteční let byl přímý rovnou na Ruzyň. Pardón, na letiště Václava Havla. Ubytování jsem si zarezervoval v St. Julian´s, v místě kde to žije a nejenom v létě. V současnosti je to čtvrť plná kin, barů a diskoték. Víkendoví návštěvníci ze Sicílie a mladší turisté z celé Evropy kladou důraz především na to, aby byli ubytováníprávě zde, protože nechtějí být při nočním flámu odkázáni na taxi. Abych řekl pravdu, v létě bych tady být ubytován nechtěl, ale to je dáno především mým věkem a životními prioritami.

Vzhledem k tomu, že se tady jezdí stejně jako v Britanii vlevo a hlavně, že tu je neskutečně hustá doprava, myšlenku na půjčení auta jsem velice rychle zavrhl. Na Maltě se lze až na výjimky všude dostat busem. Systém veřejné autobusové dopravy je na Maltě a Gozu vesměs velmi dobrý a především levný. Půjčit si osobní auto se vůbec nevyplatí nehledě k tomu, že budete mít velký problém s parkováním. Kamarád, který tam byl s manželkou před 15 lety, ještě cestoval starými "žlutými šípy", ale to už je dávná minulost. Nynější busy jsou klimatizované a zelenobílé.

Během našeho poznávacího pobytu jsme navštívili i blízký ostrov Gozo, kde svého času žila i překrásná nymfa Kalypsó. Upřímně řečeno týden je na poznávání ostrova krátká doba a ani my jsme nestihli vše, co jsme chtěli. Nevadí. Máme tak důvod se sem ještě někdy vrátit.  Bylo tu krásně. Ostatně posuďte sami.

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

14.JPG

16.JPG

17.JPG

18.JPG

19.JPG

20.JPG

21.JPG

22.JPG

23.JPG

24.JPG

25.JPG

27.JPG

28.JPG

29.JPG

30.JPG

31.JPG

33.JPG

34.JPG

35.JPG

36.JPG

37.JPG

38.JPG

  

 

 

 

 

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)