Boží otcovské srdce

neděle 16. říjen 2016 22:30

Popíjím polosuché kutnohorské Chardonnay z vinařství Žáček ročník 2015 a protože platí "in vino veritas"  na rovinu vám říkám, že nevím, o čem dnes budu psát. Asi o tom, co se mi teď honí hlavou.

Na dnešní nedělní bohoslužbě se hovořilo na téma "Boží otcovské srdce". Při "kázání" jednoho z bratrů starších jsem si chvílemi říkal, že už jsem všechno na toto téma slyšel nebo četl (na rozdíl od většiny pravidelných či náhodných čtenářů mého blogu) a že jsem dnes klidně mohl zůstat doma, ale tuto myšlenku jsem hodně rychle zahnal. Nejsem tu od toho, abych bral, ale především abych dával. 

Máme za sebou krajské volby a někteří i volby do Senátu. Svého času jsem uvažoval o tom, že napíši pár řádek o "zvláštních figurách", které hodlají kandidovat do Senátu, ale z důvodu nedostatku volného času jsem se k tomu nedostal. Stejně by to byla ztráta času, protože se tam stejně žádný žokej, tanečník nebo muzikant nedostali. Nedostal se tam ani jeden bývalý kutnohorský starosta, který svého času kandidoval do Senátu za ODS, pak za Unii svobody a nyní za Starosty a nezávislé. Pokud by vás zajímalo, koho jsem volil já, tak poprvé v životě jsem volit nešel. Tedy v prvním kole jsem byl, ale do druhého kola postoupili ti, kterým jsem s čistým svědomím hlas dát nemohl, nehledě k tomu, že o smysluplnosti Senátu mám už dávno silné pochybnosti.

Co se týče krajských voleb, spousta lidí si myslí, že kraje by měly být řízeny jako firma, ale v mnoha krajích to dopadlo tak, že vítěz bude v opozici.  Osobně jsem zvědav, jak to dopadne ve Středočeském kraji, kde rýsující se koalice se mi docela líbí, protože tam není ČSSD a KSČM. Babiš sice byl realistou a usoudil, že by bylo rozumější, aby se hejtmanem stal starosta Kolína Vít Rakušan, který kandidoval za Starosty a nezávislé, kteří skončili na druhém místě, ale Jermanová-Pokorná si postavila hlavu, že to tedy ne a že hejtmankou musí být ona. Jak jednání probíhají mi není známo, ale dovedu si představit, že po socdemáckých hejtmanech Rathovi a Peterovi tu teď budeme mít pohlednou ženu. Jestli má na to, aby úspěšně vykonávala funkci hejtmana SČ kraje, ukáže čas. Já bych v této funkci viděl raději Rakušana.

Ve svých letech mám už hodně životních zkušeností  a dnes už mne nikdo neopije rohlíkem.  Jsem ve věku, kdy už si mohu říkat a psát co chci, aniž bych měl strach či obavu, jaké to pro mne bude mít důsledky. Konec konců nejodvážnějším skutkem mého života bylo rozhodnutí vystoupit z KSČ se slovy, že "Nikdy jsem nevěřil marxismu-leninismu a teď věřím Ježíši Kristu". Bylo to před 27 lety a jeden nadřízený soudruh mi vyhrožoval, že lidé s takovými názory nemohou pracovat v SBČS a že pokud to nestáhnu zpět, že na to doplatí celá má rodina... Díky Bohu přišly listopadové události roku 1989 a vyhazov z práce se nekonal. Naopak došlo k hromadnému vracení stranických legimitací.  Skutečnost, že bývalí soudruzi jsou tu pořád a mnozí z nich si oproti předlistopadovému období ještě polepšili, je jiná kapitola a není předmětem mého dnešního "filosofování" nad sklenkou vína.

Mimochodem to Chardonnay bylo výborné a tyto řádky jsou rozpoložením mé mysli před tím, než půjdu do hajan...

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)