"Politika je sviňa!"

neděle 18. září 2016 15:00

Přemýšlím o naší české národní povaze už dlouho a nejsem sám

Shodou okolností jsem v poslední době viděl dva "trezorové" filmy pro pamětníky.

"Všechny dobré rodáky" režiséra Vojtěcha Jasného a "Čest a slávu" od Hynka Bočana. Ten první jsem viděl už dvakrát, ale ten druhý teprve včera poprvé. Možná to bude tím, že v televizi byl uveden v premiéře až v roce 1991.

Tento historický snímek Hynka Bočana se dotýká váhavosti českého národa, ochotného shýbat hřbet před cizí nadvládou - zasazení na sklonek třicetileté války dovolilo zobrazit bídu, která postihuje i zchudlé šlechtické prostředí. Rudolf Hrušínský tu zpodobňuje nerozhodného rytíře, dlouho a zbytečně přemlouvaného, aby se připojil k protihabsburskému boji. Příběh uchvátí nejen zobrazením různorodých lidských povah, intrikami a pochlebováním, ale také poměry vládnoucími na zdevastovaném dvorci, nořícího se do bláta a obhroublosti. Vznikl tak jeden z nejlepších historických filmů aktualizačního zaměření, právem řazen se po bok takových výpovědí jako Kladivo na čarodějnice.(oficiální text distributora)

Oba dva filmy byly natočeny v roce 1968 s tím rozdílem, že první z nich je barevný a ten druhý černobílý. Páni režiséři věděli moc dobře jaký filmový materiál zvolit. Barevné i černobílé podání hraje ve filmech důležitou roli. Kladu si otázku, zda-li existuje v dnešní době režisér, který by byl ochoten natočit film s podobnou tématikou. A hlavně jestli by našel někdo, kdo by to byl ochoten zafinancovat.

Dnes sice nejsou léta padesátá,sedmdesátá ani osmdesátá minulého století, ale i v současnosti se mnozí bojí nahlas vyslovit svůj názor, aby se společensky neznemožnili nebo aby nepřišli o své lukrativní posty nebo aby nebyli považováni za zpátečníky, radikály, populisty nebo rovnou blbce.

Je moc smutné, že opět žijeme v době, kdy tu máme paralelní světy, ve kterých existují nepsaná pravidla co se smí říkat a co ne bez ohledu na to, co si kdo o tom skutečně myslí.

Na rovinu ale říkám, že jsem rád, že nežiji v roce 1647. Nemáme se vůbec špatně. Naopak. Materiálně jsme se nikdy neměli líp. Až na tu duchovní bídu...

A pokud byste se mne zeptali, jaká je pro Čechy charakteristická vlastnost, tak osobně si myslím, že je to lhostejnost.

A co si myslíte vy? Nebo je vám to taky šumafuk?

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)