Půlstoletí s Cimrmanem

sobota 17. září 2016 14:36

K neduhům stáří, postihujícím hlavně intelektuály, patří podle Cimrmana dvě vady komplementárně spojené. Neschopnost udržet myšlenku a naopak neschopnost myšlenku opustit.

To je jedna z mnoha nezapomenutelných hlášek z padesátileté historie divadla Járy Cimrmana...

"Jméno Jára Cimrman poprvé veřejně zaznělo 16.9.1966. Tehdy šlo ovšem ještě o řidiče parního válce, který v nafukovací hale fiktivní rozhlasové Nealkoholické vinárny U Pavouka vystavoval svá umělecká díla. Nápad udělat z Járy Cimrmana zapomenutého génia přišel záhy poté a už v říjnu následujícího roku se konala premiéra první cimrmanovské hry "Akt".

Dovolím si tvrdit, že Jára Cimrman je v současné době nejpopulárnějším a nejznámějším Čechem, který, kdyby ještě žil (v aktech X jsem se dočetl, že prý ještě žije) že by měl velikou šanci stát se prezidentem České republiky. Já bych mu tedy hlas dal. 

Český rozhlas Radiožurnál a Divadlo Járy Cimrmana mi udělali velikou radost, když nám v těchto dnech připomínají tuto osobnost nejenom v rádiu, ale i na stránkách www.cimrman.rozhlas.cz. Na těchto stránkách můžete i hlasovat v anketě o nejoblíbenější hlášku. Hlasovat můžete maximálně 3x a následně se dozvíte, jak vypadá průběžný stav, která hláška dostala kolik hlasů.

Nejvíce hlasů dostala zatím hláška ze hry "Vyšetřování ztráty třídní knihy": Debil - blbeček


Jedna z mých oblíbených hlášek je například tato ze hry "Vizionář": "Takže já tu budoucnost v našem fochu vidím velice růžově. Vy se smějete! Mě si nevšímejte. Vy něco víte? A nemohl byste nám něco prozradit? Kdepak. To my nesmíme řikat." Doporučuji si to pustit od 1:31:00


A jaké jsou vaše oblíbené hlášky milí čtenáři?

 

„Budoucnost patří GOLFU!"
(slavný to Cimrmanův trochu upravený epitaf – „Budoucnost patří aluminiu")

 

 

 

 

 

 

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)