Vánoční pohádky

pondělí 28. prosinec 2015 13:08

už mne moc neoslovují.

Tradiční české vánoce jsou spojeny se sledováním pohádek, které jsme už viděli mockrát. Na některé se dá dívat i po letech. Ty moderní pohádky mne většinou nechávají chladným a tudíž jsem ty nové, které vyprodukovala Česká televize, neviděl. Z recenzí jsem však vyrozuměl, že jsem o nic nepřišel. 

Mým největším zážitkem byla pohádka "Sedmero krkavců" od Alice Nellis s Marthou Issovou v hlavní roli, kterou jsem viděl v předvánočním čase, když jsem dobalil všechny dárky a nalil si sklenku Baileys. To byl pohodový večer. Na Boží hod jsem si pustil mou oblíbenou pohádku "Tři veteráni" a ještě jsem měl v plánu zhlédnout "Šíleně smutnou princeznu" To už jsem ale nestihl, protože jsem měl jiné povinnosti a chutě.

Naopak jsem se shodou okolností přichomýtl k vánočnímu projevu prezidenta republiky, který mne překvapil v tom, jak si Miloš Zeman protiřečil. Na jedné straně nám představil svou vizi (skandinávský model) a na druhé straně nás varoval před uprchlíky ve smyslu "tuhle republiku si rozvracet nedáme".  Kromě Zemana, která mluvil hlavně o sobě, jsem si poslechl i vánoční poselství britské královny Alžbety II, která na rozdíl od Zemana mluvila k lidem. Kromě jiného řekla, že Janovo evangelium obsahuje verš o velké naději: "To světlo ve tmě svítí a tma je nepohltila".

A ještě se chci zmínit o jedné pohádce, kterou jsem viděl, a kterou uvedla v premiéře ČT v neděli večer. Jednalo se o romantickou komedii "Správnej dres" od režiséra Stanislava Sládečka s Adrianem Jastrabanem, Táťánou Kuchařovou a Jirkou Mádlem v hlavních rolích. Abych řekl pravdu, nic moc jsem od toho nečekal, ale zvědavost, jak může Mádl se svými tělesnými rozměry hrát hokejistu NHL, zvítězila.  Bylo to lepší než jsem čekal. Mádl zahrál magora s přehledem, Kuchařová se za svůj herecký výkon stydět nemusí, ale nejvíc se mi líbil Miroslav Vladyka v roli vysokoškolského profesora. Naopak se mi nelíbilo, že tato pohádka mi připomněla, že hokejová Slavia si s Litvínovem asi hned tak nezahraje.  Nicméně "správnej dres" je samozřejmě ten červenobílej :-)

PS A jakou filmovou, českou pohádku máte nejraději vy?

 

 

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)