Spectre a Mamon

pondělí 9. listopad 2015 15:58

Mám rád Jasona Bourna, Ethana Hunta a především Jamese Bonda. Nemám rád agenta Bureše a jiné spolupracovníky STB a KGB. 

Hlavně mám ale rád pohádky pro dospělé. Viděl jsem všechny bondovky a tudíž jsem se těšil i na tu poslední v pořadí dvacátou čtvrtou, ve které hlavní roli obsadil již počtvrté Daniel Craig. Na rozdíl od Mirky Spáčilové se mi Spectre líbil. Chápu, že zastáncům klasiky se toto pojetí Bonda líbit nemusí, ale nezdá se mi fér srovnávat Craiga s Connerym nebo Brosnanem. Někteří kritici v Craigově fyziognomii vidí ruské rysy a dokonce jsem slyšel názor, že je prý podobný Putinovi. To mne tedy nikdy nenapadlo nehledě k tomu, že jsem dalek toho, abych člověka posuzoval dle vzhledu místo jeho charakteru.

Kdybych měl Spectre porovnat s předchozím filmem Skyfall jsem trošku na rozpacích. Řekl bych, že je to srovnatelné v tom smyslu, že je to skvělé. Jediné, co hodnotím jako horší, je úvodní skladba. Na Adele ze Skyfall nemá ani náhodou. A Monice Bellucci mohl dát scénarista taky víc prostoru, když už ji tam na stará kolena obsadili... 

Věřím resp doufám, že pětadvacátá bondovka bude taky ještě s Craigem, a jsem zvědav, proti komu bude muset bojovat než odejde do důchodu nebo než ho zabijí. Jo kde jsou ty časy, kdy mráz přicházel z Kremlu. Nedovedu si představit, že další Bond bude bojovat proti islámským radikálům. To si asi žádný scénarista nebo producent  z hlediska politické korektnosti a autocenzury nelajzne  .

A když už jsem u těch filmových recenzí, musím se přiznat k tomu, že jsem teď naprosto uchvácen novým českým seriálem "Mamon", který běží každou neděli večer na kanálu HBO. Po třech dílech konstatuji, že si nemohu vzpomenout, jestli jsem kdy viděl lepší tuzemský kriminální seriál. Je to nyní přesně v polovině a laťka je nasazena hodně vysoko. Věřím, že i zbývající tři díly diváky nezklamou. Jenom je škoda, že tento seriál běží na placeném kanále a tudíž není přístupný široké veřejnosti, která se musí spokojit s podprůměrnými seriály na Nově, na Primě, na Barrandově ale i na ČT.

 

 

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)