Jan Hus na ČT1

čtvrtek 28. květen 2015 18:15

Jak to asi bude vypadat, když někdejší předseda KSČM natočí trilogii o Janu Husovi?

6. července 2015 uplyne 600 let od upálení Jana Husa. V toku dějin se Hus dočkal rozdílných interpretací a my věkem starší si moc dobře pamatujeme jak komunisté ho dokonce dokázali využít k protináboženské propagandě. Když se tak dívám kolem sebe, mám dojem, že se jim to u nás v Česku povedlo.

Komunisté udělali z Husa sociálního revolucionáře. "Krásně" je to vidět ve Vávrově filmu, kde Hus byl sice kněz a vyjadřoval se náboženským jazykem nicméně myšlením byl revolucionář tedy jakýsi první komunista.

Pro Českou televizi teď natočil film o Janu Husovi režisér Jiří Svoboda, který sám byl svého času 18 let členem komunistické strany. A jsem moc zvědav, jak k tomu přistoupil. Členem KSČM už není a předpokládám, že v jeho názorech došlo k velkému posunu vzhledem k tomu, že jsem s ním nedávno slyšel rozhovor o jeho novém filmu, na který se mimochodem hodně těším. 

Já tvrdím, že jenom blbec nemění své názory. Konec konců prý Winston Churchil svého času říkal, že člověk, který alespoň dvakrát za život nezmění politický názor, je hlupák. 

Třídílný televizní film o Janu Husovi , který poběží na ČT1 ve dnech 29. až 31. května vždy v osm hodin večer, je jedním z největších televizních projektů současné České televize nejen svou náročností, ale především svým významem. Tragický osud  tohoto církevního reformátora byl naposledy převeden na filmové plátno režisérem Otakarem Vávrou v roce 1954. Spisovatelka a historička Eva Kantůrková se osudem a odkazem betlémského kazatele zabývala dlouhou řadu let. Bylo tedy nabíledni, že se právě její román Jan Hus, poprvé vydaný v samizdatu, dočká nového filmového zpracování. Jak to dopadlo, to ale budete muset posoudit sami. 

Já osobně si Jana Husa nesmírně vážím v neposlední řadě i proto, že ve svých kázáních zdůrazňoval, že opravdovou lásku k Bohu dokazuje jen život podle Kristových přikázání a jen takový může být služebník Boží.  Betlémský kazatel, jehož názory byly pro věřící nadějí i jistotou víry v Boha, ale nedokázal popřít sám sebe. Nemohl odvolat, co nekázal a nemohl odvolat ani to, co kázal. Byl pro církevní moc příliš nebezpečný. A proti církevní moci byli bezmocní i králové. 6. července 1415 vzplála hranice, na níž byl ke kůlu přivázán Jan Hus. Muž, který zemřel v ohni, protože žil v pravdě. Muž, kterého církev ukrutnou smrtí umlčela, aby jej lidé citovali i po šesti stech letech...

A pokud to někoho zajímá, tak vězte, že nejenom upálení Mistra Jana Husa se točilo tady u nás v Kutné Hoře s tím, že mezi komparsisty mám hodně přátel.

JanHus.jpg

 

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)