Jsem dítě Antonína Zápotockého aneb "Perlová svatba"

pondělí 27. duben 2015 10:22

Stát by měl být pro občany a nikoli občané pro stát. Jenže realita je jiná. Stát chce mít občany pod kontrolou. Platilo to včera a platí to i dnes.

Orwellova vize, popsaná v románu 1984, je děsivou realitou současnosti a obávám se že i budoucnosti. Vidíme to všude kolem sebe a znepokojuje mne, že to mnohým vůbec nevadí. 

Nicméně trvám na tom, že stát by měl být občany a nikoli my pro něj. V této souvislosti mne irituje argument "kdo nedělá nic špatného, nemusí se bát". 

Často se v médiích používá termín "Husákovy děti". Nic proti tomu. Všichni víme, co je tím míněno. Já ale patřím k ještě starší generaci. Narodil jsem se v době, kdy tu byl prezidentem Antonín Zápotocký. Osobně si myslím, že Havel, Klaus i Zeman byli resp jsou lepšími prezidenty než byl Tonda, kterého znám z vyprávění mého dědečka z otcovy strany, který pracoval v továrně Karborundum, kde na vlastní uši slyšel ze Zápotockého úst, že naše měna je stabilní. Pravý opak byl pravdou, přestože v pátek 29. května 1953 ve svém rozhlasovém projevu Zápotocký  prohlásil: "Naše měna je pevná a měnová reforma nebude. Všechno to jsou jen fámy, které šíří třídní nepřátelé" 

Můj starší syn patří také k Husákovým dětem, ale ten mladší je už dítětem Václava Havla. Docela by mne zajímalo, co se bude říkat za třicet let o Zemanových dětech.

Třicet let není moc dlouhá doba. Konec konců dnes je to přesně 30 let, co jsem se oženil. Jsem rád, že to manželka se mnou tak dlouho vydržela. Možná to bude tím, že jsem vždy tvrdil, že rodina je základ státu. Naše láska zraje jako dobré víno, ale je pravdou, že bez rostoucí vzájemná tolerance by to nešlo. Byl bych však rád, kdybych se dožil i té "zlaté svatby" podobně jako mí rodičové. 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)