Chcete, aby byl Velký pátek státním svátkem?

středa 1. duben 2015 16:28

Letošní Velký pátek je pro mne jiný než ty předešlé.

Velikonoce se blíží a s nimi i připomínka Ježíšova ukřižování. Zda-li bude v příštích letech Velký pátek státním svátkem, jak navrhují lidovci, je mi celkem jedno nehledě k tomu, že mám teď trošku jiné starosti.

Umřel mi tchán ve věku nedožitých 85 let. Chystal se je oslavit v neděli na den Ježíšova vzkříšení z mrtvých. Už jsme měli dokonce i zamluvenou hospodu, ale "člověk míní a Bůh mění".  Na Velký pátek bude mít děda pohřeb. Byl velký fotbalový fanoušek a mnoho utkání jsme na televizní obrazovce sledovali spolu. Naposledy El Clásico v neděli 22. března. Zápasů české reprezentace se už ale nedožil. Konec konců nebylo o co stát. Odešel náhle asi tím nejlepším možným způsobem. Zemřel totiž ve spánku. 

Ježíšova smrt byla naopak jednou z těch nejhorších možných. Ježíš z Nazareta byl ukřižován, pohřben a o tři dny později vstal z mrtvých. Líbí se mi, co svého času řekl francouzský fyzik a filozof Blaise Pascal: "V srdci každého člověka existuje Bohem stvořené prázdné místo, které může zaplnit pouze Bůh skrze svého Syna Ježíše Krista."

Jinak co se týče navrhovaného nového státního svátku jsem toho názoru, že jeho zavedení nemá prakticky žádný velký smysl, přestože si nemyslím, že tento další svátek by ekonomice státu nějak ublížil. Nicméně pro většinu této ateistické země by to byl jenom další den volna navíc. 

Přeji všem čtenářům požehnané Velikonoce.

 

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)