Valentýn a já

čtvrtek 12. únor 2015 11:30

Květiny, sladkosti, červená srdíčka a romantika. A hlavně velký kšeft. Ano či ne?

Svátek svatého Valentýna se původně slavil především v anglosaských zemích coby svátek lásky mezi intimními partnery a poslední dobou je čím dál populárnější i jinde ve světě včetně Česka. Řekl bych že hlavně z komerčních důvodů. Obchodníci mají žně ale tím rozhodně nechci tvrdit, že jeho slavení nemá smysl. Domnívám se, že mnoho mladých lidí, kteří Den svatého Valentýna, berou jako příležitost vyjádřit svou náklonost vůči svému partnerovi, toho moc o pozadí tohoto svátku neví, a hlavně netuší, co je čeká, až opadne první zamilovanost.

Svátek je údajně odvozen od svátku Lupercalia slaveném ve starověkém Římě. V předvečer tohoto dne byly do "urny lásky" vloženy lístečky se jmény dívek. Každý mladý muž potom tahal lísteček a dívka, jejíž jméno si vytáhl, se měla stát jeho "miláčkem" v následujícím roceLegenda také říká, že tento den začal být známý jako "Den svatého Valentýna" až díky římskému knězi Valentýnovi. Císař Claudius II  totiž svého času zakazoval svým vojákům, aby se ženili nebo jen zasnubovali, protože měl obavu, že by chtěli zůstat doma u svých rodin a nešli do boje. Valentýn vládci vzdoroval a tajně oddával mladé křesťany. Byl zatčen a později popraven právě dne 14. února. Svátek Luprecalia prý splynul s oslavami mučednictví svatého Valentýna a vznikl tak romantický svátek, který se nyní každoročně slaví právě tento den. 

Nedávno jsem viděl dost depresivní film "Druhá šance" s Maryl Streep a Tommy Lee Jonesem.  Je to komedie o tom, jak může vypadat manželství po 31 letech společného života. Tedy pokud vůbec tak dlouho vydrží. V Česku se totiž rozpadá téměř polovina manželství a průměrně spolu lidé vydrží 13 let. Nejčastěji se ale rozcházejí po třech až pěti společných letech s tím, že v posledních letech přibývá rozvodů partnerů, kteří spolu byli víc než čtvrt století.

V čem je tedy ten problém a proč se tolik vztahů dříve či později rozpadá? Mám za to, že je to především proto, že ve svých životech partneři neuplatňují tato dvě základní pravidla

  1. Znát své potřeby a umět o nich partnerovi říci
  2. Znát potřeby svého partnera a snažit se je naplňovat.

A není třeba kvůli tomu chodit do manželské poradny. Tuto radu dávám zdarma bez nároku na honorář. 

Poznámka: V dubnu to bude 30 let co jsem se oženil takže nějaké zkušenosti v tomto směru mám... Apropó myslím si, že je nejvyšší čas, abych manželce řekl o svých aktuálních potřebách a zeptal se jí na ty její, abychom nedopadli jako Meryl Streep s T. L. Jonesem :-)

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)