Bezejmenní hrdinové

neděle 13. červenec 2014 18:08

Hrdinství má dle mého názoru hodně podob a každý si pod ním představuje něco jiného. Nehodlám ale psát na téma padlých českých vojáků v Afganistánu i když to hrdinové bezesporu jsou. Na toto téma se na můj vkus diskutovalo už víc než dost a často i velmi nevhodně.

Předesílám, že jsem majitelem modré knížky a nikdy jsem na vojně nebyl. V této souvislosti jsem si ale často kladl otázku, za co resp. za koho bych byl ochoten položit svůj život já. Nicméně hrdinským činem nemusí být pouze záchrana lidského života s nasazením vlastního.

Kolem nás se odehrává spousta obdivuhodných a dojemných příběhů, příběhů odvahy a hrdinství, kterých si často ani nevšimneme anebo se o nich nemáme šanci dozvědět. Každý z nás má v sobě kousek hrdinství. Každý den můžeme někomu změnit život. Záleží jenom na nás a našem rozhodnutí. Nemáme možnost každý den někomu zachránit život, ale hrdinstvím může být třeba i to, že řeknete pravdu, i když by bylo snazší mlčet. Hrdinství je, když pomůžete druhému a nic za to nečekáte. Hrdinství je, když začnete něco nového, něco čeho se bojíte a nevíte, jestli to vyjde. Hrdinství je, když přiznáte svou svou chybu. Hrdinství je, když řeknete ne. Hrdinství je, když řeknete ano. Hrdinství je, když se usmíváte se na druhé, i když zrovna nemáte svůj nejlepší den. Hrdinství je když uděláte něco, co nemusíte. A uděláte to hodně dobře. 

Každý den je čas na malé hrdinství.  

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)