Spirit of 45?

čtvrtek 8. květen 2014 11:39

Den osvobození je příležitostí k zamyšlení nad naší minulostí, přítomností i budoucností.

Lidovky nám dnes nabídly možnost udělat si názor na dokument režiséra Kena Loache "Duch pětačtyřicátého", který se tímto pokusil oslavit období pospolitosti a euforie poválečné Velké Británie.

Film sestavený z dobových záběrů a rozhovorů na mne zapůsobil rozporuplně. Na jedné straně cítím vděčnost, že v našich končinách žijeme už hodně dlouho v období míru a hojnosti, ale současně si uvědomuji, že to není samozřejmost. Na druhou stranu nelze nevidět, že svět se řítí do záhuby. 

Nicméně recepty komunistů a socialistů byly a jsou utopické. Dějiny lidstva to prokázaly už víc než dostatečně. Tím však zdaleka nechci tvrdit, že současný kapitalismus, nás vede k lepším zítřkům. 

Režisér filmu klade divákům sugestivní otázku jestli je možné tehdejší nadšení a víru v sociální stát vzkřísit i dnes. Odpovědět si můžete sami bez ohledu na to, jestli jste film viděli či nikoli. Pokud byste film chtěli vidět, je tak možno učinit až do neděle tady: http://www.lidovky.cz/film-rezisera-kena-loache-duch-petactyricateho-exkluzivne-zdarma-p9r-/kultura.aspx?c=A140506_200903_ln_kultura_hep

Osobně jsem rád, že vnitřně svobodný jsem už hodně dlouho, bez ohledu na to, jestli nás osvobodila Rudá armáda nebo Američané. Má svoboda je totiž v Kristu. Tuto skutečnost vystihují slova apoštola Pavla: "Velmi jsem se v Pánu zaradoval, že konečně rozkvetl váš zájem o mne. Jistě jste na to mysleli dříve, ale neměli jste příležitost. Neříkám to proto, že bych měl nedostatek; vždyť jsem se naučil  být spokojen s tím, co mám. Umím se uskrovnit a umím mít i nadbytek. Do všeho jsem zasvěcen: být sytý i hladový, mít nadbytek i nedostatek. Všechno mohu v Tom , který mne posiluje. Avšak učinili jste dobře, že jste se mnou v mé tísni měli účast" (Filipským 4,10-14)

Jedno vím jistě, "duch pětačtyřicátého" nám nepomůže. Konec konců nemusíme se dívat na Velkou Británii. Stačí si uvědomit, jak to vypadalo před válkou a po válce u nás v Československu...

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)