Proč musel zemřít?

čtvrtek 17. duben 2014 13:26

Co vypadá v podání evangelií  jako cíl a korunovace pozemské cesty Ježíše z Nazareta, muselo tehdejším lidem připadat jako absolututní konec. 

Kdo si myslí, že všechna náboženství a jejich "zakladatelé" jsou stejní, ten ať srovná jejich smrt a uvidí rozdíly. Mojžíš, Budha a Kchung-fu-c umřeli ve vysokém věku a Muhamad zemřel poté, co příjemně vychutnal poslední roky života jako politický pán Arábie, uprostřed svého harému v náručí své nejoblíbenější ženy.

Oproti tomu mladý třicetiletý muž po působení maximálně tří let, možná jenom několika měsíců. Vyřazen ze společnosti, zrazen a zapřen svými žáky a stoupenci, zesměšňován a ponižován svými protivníky, opuštěn lidmi i Bohem, umírá dle rituálu, který patří k nejodpornějším a nejtajemnějším, které pro umírání vynalézavá lidská krutost objevila.

Ježíšova smrt ale nebyla náhodou, nebyla tragickým justičním omylem ani aktem čisté zvůle, ale historická nutnost. Ježíš řekl, že zemřel za nás. "Za nás" znamená "místo nás". Udělal to, protože nás miloval a protože nechtěl, abychom nesli trest za všechny ty zlé věci, které jsme v životě udělali. 

Možná si někdo položí otázku "Proč být křesťanem?" Odpověď je stručná a jasná: Abychom byli opravdovými lidmi!

V následování Ježíše Krista může člověk v dnešním světě opravdu lidsky žít, jednat, trpět a umřít: ve štěstí a neštěstí, v životě a smrti ochraňován Bohem a pomáhající lidem.

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)