Akce Kuba

pondělí 31. březen 2014 22:18

Na Kubě jsem nikdy nebyl, ale v sobotu mi přišla z Havany SMSka.

Psal mi švagr, že se přesouvají z Havany do Varadéra. Shodou okolností to bylo v době, kdy jsem si o víkendu na zahrádce četl knihu "Akce Kuba", při které mi běhal mráz po zádech...

Tom White po 17 měsících vězení na Kubě vypráví hrůzostrašný příběh církve trpící za "třtinovou oponou". Autor po sedm let vedl rozsáhlou "invazi "evangelia na Kubu, aby tomuto utlačovanému národu v karibské oblasti přinesl Boží pokoj.  Více jak 400 000 výtisků křesťanské literatury bylo svého času shozeno z letadla nebo vyhozeno z lodě. 27. května 1979 však muselo letadlo s Tomem Whitem na palubě nouzově přistát na kubánské dálnici. Brutální zacházení tajné policie, měsíce na samotce, soudní fraška a odsouzení na 24 let. To vše byla škola utrpení ve věznici Combinado del Este... Není to příběh o triumfu jednotlivce nad systémem. Je to očité svědectví o Boží vítězné lásce a věrné ochraně v Castrově pekle.

Dovedu si představit, jak někteří diskutéři, kterým jsou sympatické myšlenky marxismu leninismu, mne nařknou u toho, že křesťan by neměl myslet a psát špinavé, ideologické články. Otázka tedy zní: Může Ježíšova láska a naděje jít ruku v ruce s odsuzováním marxismu-leninismu? Osobně jsem přesvědčen, že může, protože i apoštol Pavel ve Skutcích 19,26 odsuzoval uctívání bohyně Diany. Tvrdil, že Diana není žádný bůh, protože byla udělána lidskýma rukama, a komunismus je také materialismus, tedy uctívání věcí udělaných lidskýma rukama. 

Světlo pravdy některé lidi osvěcuje, zatímco jiné něco stojí. Není to světlo pozitivní nebo negativní, náboženské nebo politické. Ryzí Boží slovo prosvěcuje jako reflektor každou oblast našeho života. Svět se však z jasu té záře příliš netěší, protože bolestivě zjevuje temnotu jeho zla. 

Dovedu si představit, že hotelech na Varadéru je nabídka pro turisty srovnatelná s tím, co nabízejí srovnatelné hvězdičkové hotely jinde ve světě, ale docela by mne zajímalo, jaká je životní úroveň průměrného Kubánce dnes. 

Kubánská chudoba byla  svého času kladena za vinu americkému embargu. Možná tomu je tak i dnes, ale nevím. Co však vím je, že v šedesátých letech promrhal "ekonomický expert" Fidel miliony pesos na katastrofických experimentech.  Byl to jeho králičí plán. Všichni dovezení králící uhynuli, protože nebyli zvyklí na tropické vedro. Pak prasečí plán. Ze severu byla dovezena prasat pro chladné podnebí a chována v klimatizovaných vepřínech. Klimatizace se porouchala a vepři uhynuli. Castro chtěl pěstovat kolem Havany kávovníky i když mu význační britští experti řekli, že je to nemožné. Všechny stromy zahynuly. Žabí plán. Krokodýlí plán.  Svého času Castrovi radil i Valtr Komárek, který na Kubě pobýval v letech 1964 až 1967 v roli ekonomického poradce kubánské vlády.  Co jim všechno radil nevím, ale zjevně to nefungovalo, protože v roce 2010 to připustil i kubánský vůdce Fidel Castro v neformálním rozhovoru pro americký magazín The Atlantic, když řekl, že "kubánský ekonomický model nefunguje už ani nám." 

Když Rusové viděli, jak miliony rublů a pesos utíkají do kanálu, jmenovali na všechna kubánská ministerstva sovětské poradce, ale to už je dávná historie. Jak to tam vypadá dnes nevím, ale budu rád, když se to dozvím z diskuzních příspěvků. 

Od švagra se toho asi moc nedozvím. Hotelové komplexy a služby pro turisty jsou určitě na hony vzdálené realitě většiny kubánských občanů a tak by mne hodně zajímalo, jestli už se dá mango koupit v normálním obchodě nebo jestli jde všechno na export a jestli už je možné svobodně koupit resp. sehnat i Bibli.  

PS Přikládám foto z naší zahrádky, kde bylo minimálně tak krásně jako na Varadéru ...

AkceKuba.jpg

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)