Morbidní blog

pátek 21. únor 2014 20:10

Na Ukrajině se mrtví počítají na desítky, ale to je nic proti 40 000 mrtvých v kostnici v Sedlci. Tuto atrakci navštěvují turisté z celého světa a reklamu máme i na CNN.

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je "vyzdobena" téměř výhradně lidskými kostmi. Ostatky celkem 40 000 zemřelých jsou pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Dle mého názoru jde o hodně velkou nechutnost, ale turisté si to zjevně nemyslí. Návštěvnost kostnice je každoročně vyšší než návštěvnost chrámu sv. Barbory a to o něčem vypovídá. Já ale své přátele a známé do kostnice nevodím a ani jim návštěvu tohoto místa nedoporučuji. Máme tu spoustu jiných památek, které stojí za návštěvu, ale je pravdou, že zájem turistů o kutnohorské památky stále klesá a nemyslím si, že je to dáno pouze ekonomickými důvody. Jak přitáhnout turisty do Kutné Hory je problém, který se dlouhodobě řeší, ale bez viditelného výsledku. 

Letos by měly být zahájeny práce na opravách této pamětihodnost. Budou stát desítky miliónů korun, ale  ani odborníci přesně neví, na co se mají připravit, vždyť rozebrat ty pyramidy kostí nebude vůbec jednoduché, protože není známo jak jsou ty jednotlivé vrstvy kostí propojeny a upevněny. Mimochodem víte o tom, že CNN zařadila na seznam sedmi nejpodivnějších a nejděsivějších míst i naši "slavnou" kostnici?

CNN.jpg

 

Události na Ukrajině se nás týkají ať chceme či nechceme. Minimálně v tom, že si můžeme uvědomit, že období klidu a míru jsou v dějinách lidstva spíše výjimkou než pravidlem. 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)