Sexmise Michaely Marxové Tominové

sobota 18. leden 2014 09:24

Před 30 lety natočili Poláci  kultovní komedii "Sexmise", která pojednává o tom, jak by vypadal svět bez mužů, kdyby mu vládly ženy. 

Hlavní hrdinové, dobrovolníci Max a Albert se po umělém zmrazení těla probouzejí o "něco" déle, než jak to plánoval původní vědecký experiment. Jejich šok je dvojnásobný, neboť se ocitli v 21. století, v novém společenství, kde žijí pouze ženy. Muži na Zemi zatím vyhynuli, ženy se staly zcela soběstačnými a "silnější pohlaví" je pro ně nepřítelem číslo 1. Max a Albert jsou tak proti své vůli považováni za jakési nepohodlné "vykopávky" a hrozí jim to nejhorší: smrt, anebo násilná přeměna v ženy...

Já jsem si tuto lahůdku pustil včera večer na Nova Cinema a po jejím shlédnutím, jsem si říkal, že ten námět je hodně nadčasový.

Nevím, jestli feministka Michaela Marxová Tominová tento film viděla, ale určitě bych jí ho doporučil. O odborné zdatnosti a morálním kreditu pravděpodobné ministryně práce a sociálních věcí nic moc nevím, ale některé její názory zveřejněné v mediích o lecčems svědčí. Třeba to, že "muži by měli povinně absolvovat část mateřské dovolené a vyměnit si tak místo s matkou" zní jako hláška z této nezapomenutelné komedie. 

Ve filmu diváka pobavily jiné hlášky jako třeba "muži jsou chybějícím článkem mezi ženami a opicemi", "co je to tatínek", "chudák dítě, neví, co jsou to rodiče", "samec je nepřítel žen, "co to děláš, ja jsem jen funkcionářka".

Sexmise do našich kin zavítala ještě před nástupem Gorbačova k moci a dlouho předtím, než jeho perestrojka pomohla trošku uvolnit kulturní atmosféru i u nás. Dnes už se dá jen těžko vysvětlit, jaké oživení v programu kin film Sexmise svého času představovala. V tehdejší oficiální prudérii byla decentní nahota polských krásek přímo gejzírem erotiky, což se v dnešní době zdá úsměvné. Především ale obecenstvo snadno dešifrovalo filmový scénář jako podobenství diktatury reálného socialismu. 

Komedie nic neztratila na svém půvabu a dá se považovat za jízlivou satiru na radikální feminismus.  Je zde vytříbený humor, originální myšlenka, výborné herecké výkony dvou mužských hrdinů a opravdu překvapivý konec...

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)