Co je pravda?

neděle 5. leden 2014 16:18

George Orwell kdysi řekl, že jsou situace, kdy hlavní povinností inteligentních lidí je opakovat samozřejmé pravdy. Naopak Joseph Goebbels propagoval myšlenku že tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou.

Tady na Bigblogeru píši dlouho a vždy jsem se snažil psát podle svého nejlepšího svědomí a vědomí. Nicméně je pravdou, že některé blogy bych asi dnes nenapsal nebo myšlenky v nich obsažené bych formuloval jinak. Nikdy jsem ale nenapsal úmyslnou lež.

Tento blog píši jako reakci na dnešní rozhovor s jednou mou čtenářkou, kterou nesmírně vytočil můj příspěvek http://beranek.bigbloger.lidovky.cz/c/389344/Vsichni-nam-lzou.html. Bylo mi doporučeno, abych si ho přečetl ještě jednou s tím, že křesťan by tak psát neměl. Tak jsem tak učinil a musím konstatovat, že sice rozumím podrážděné reakci lékařky, která je alergická na kritiku úrovně českého zdravotnictví resp poměrů v něm, ale já jsem si  to přece nevymyslel. Když sám předseda lékařské komory řekne v televizi, že "doktoři lžou", tak asi ví, o čem mluví. 

S pravdou je to složité. Řešil ji svého času i Pilát v souvislosti s Ježíšem. Pilát se ptal jako každý člověk, který buď hledá pravdu a nebo naopak jako člověk, který se chce vykroutit. V Bibli je podrobně popsán Pilátův vnitřní zápas a jeho určitá nejistota. Pilátovi je zcela jasné, že jeho rozhodnutí nebude jen ve sféře idejí, ale že bude mít dopad do jeho života – přinejmenším na jeho popularitu, tedy pokud se rozhodne podle jím poznané pravdy, která zní: „Nevinný“. Jakýsi vnitřní instinkt Pilátovi jasně napovídal, že Ježíš asi nebude jen obyčejný smrtelník.

Pilát tedy procházel určitým hledáním, ale nakonec končí opět jen otázkou, která je ale pouze úhybným manévrem: "Co je pravda?" Pravda je určitě shoda tvrzení se skutečností. Ale nejen tvrzení, ale i myšlení a skutků.  

Už starý Aristoteles tvrdil, že "Pravdivé je říci o něčem, co je, že to je, a o něčem, co není, že to není." 

Osobně si myslím,že člověk se musí hodně snažit, musí pracovat a namáhat se, aby se vůbec pravdy dobral. Máme tedy každý svou zodpovědnost a povinnost pravdu hledat. George Orwell kdysi řekl, že jsou situace, kdy hlavní povinností inteligentních lidí je opakovat samozřejmé pravdy. Naopak Joseph Goebbels propagoval myšlenku že tisíckrát opakovaná lež se stává pravdou. Který hlas převáží? To záleží na každém z nás.

 

 

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)