Klausovo novoroční vystoupení na Primě

středa 1. leden 2014 14:05

Vánoční projev prezidenta Zemana pro mne nebyl žádným překvapení. Snad jen v tom, že byl horší než jsem čekal. O to víc jsem byl zvědav na novoroční projev bývalého prezidenta Klause. Ten byl pro změnu lepší než očekávání...

Nicméně potvrdilo se, že "starého psa novým kouskům nenaučíš". Nepřevapilo tudíž, že tu svou loňskou amnestii obhajoval s konstatováním, že "dějiny mu dají za pravdu". V tomto směru jsme se tedy žádné sebereflexe nedočkali, ale to se dalo čekat. Celkově však tu novoroční Partii na Primě hodnotím pozitivně. 

V roce 1990 pronesl Václav Havel svůj první prezidentský projev, který se hezky poslouchal, ale papír unese všechno. Havel snil kromě jiného o republice samostatné, svobodné, demokratické, o republice hospodářsky prosperující a zároveň sociálně spravedlivé, zkrátka o republice lidské, která slouží člověku a proto má naději, že i člověk poslouží jí. O republice všestranně vzdělaných lidí, protože bez nich nelze řešit žádný z našich problémů. Lidských, ekonomických, ekologických, sociálních i politických.

Snění je hezká věc, ale realita je věc jiná. Přestože ani dnes naše země nevzkvétá, není to tu zdaleka tak špatné, jak mnozí tvrdí. Atmosféra ve společnosti je horší než reálná situace, ale obávám se, že může být hůř. 

Už dávno se totiž o naší budoucnosti nerozhoduje tady u nás doma ale v Bruselu. Všechna dobrá i špatná rozhodnutí mají a budou mít dopad na naše životy v tom pozitivním i v tom negativním slova smyslu. Je dobré to lidem připomínat a Klaus to dělá. Jsem ale dalek toho, abych všechno negativní sváděl na rozhodnutí bruselských elit. Tak tomu není. 

V životě většiny lidí neprobíhá všechno hladce. Žijeme v okolnostech, které nemůžeme prostě opustit. Přání zůstávají nevyplněná. Namísto toho se setkáváme s lidmi nebo situacemi, které jsme nehledali a které jsme si nepřáli. K tomu jsme si mnohou nepříjemnost v životě způsobili sami. A mnohé věci nás postihují bez našeho přičinění...

Je před námi rok 2014 a já osobně bych si moc přál, aby ten letošní rok nebyl horší než ten loňský. To přeji i vám, milí čtenáři. Bůh vám žehnej!

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)