Zrušit či nezrušit Českou národní banku?

pondělí 11. listopad 2013 20:11

Centrální banky včetně té naší stále tisknou nové peníze, protože nás prý ohrožuje deflace, která údajně způsobuje krize a chudobu. Dovolte, abych se zasmál. Apropó dokážete si představit Česko bez centrální banky? 

Hrozba deflací je pouhá zástěrka, kterou používá stát a centrální banka při uvalování tzv. inflační daně. Zatímco proti obyčejným daním občané protestují, za tuto rafinovanou daň jsou státu ještě vděčni. A proto právě antideflační politika představuje nebezpečí. Ekonomům je po staletí jasné, že jakýkoli nárůst oběživa vyprodukovaný centrální bankou je vysoce problematický. Nevede totiž ke zvýšení bohatství (domů, aut, jídla... nepřibývá), ale pouze bohatství přerozděluje. Ředí kupní sílu peněz, uvaluje daň na drženou hotovost. Lidem z peněženek peníze, resp. kupní síla, nepozorovaně mizí, zatímco těm, kteří se dostanou k nově vytištěným penězům, kupní síla "zázračně" přibyla...

Kapři si ale přece rybník sami nevypustí neníliž pravda. Evropské centrální banky pod vedením "slavné" ECB rozhodují o nás bez nás, a téměř nikdo si neklade otázku, jestli by to nešlo jinak. Ono totiž pracovat v jakékoli centrální bance je snem mnoha absolventů ekonomických škol. A když už se tam člověk dostane tak samozřejmě drží hubu a krok. Já jsem si občas pustil hubu na špacír a taky jsem na to dojel...

Česká národní banka na jedné straně hovoří o nízké finanční gramotnosti obyvatelstva, ale sama jedná pokrytecky, protože tvrdí, že stabilita měny je podmiňována existencí centrální banky. Patřím k těm, co si to nemyslí a dnes už to mohu říci nahlas, protože už tam nepracuji a nemusím  být "loajální".

Celá problematika centrálního bankovnictví je totiž úmyslně zamlžována s jediným cílem - vzbudit u veřejnosti dojem, že celý peněžní a bankovní systém je natolik komplikovaný, že by se ho normální lidé radši ani neměli mít snahu pochopit a že by naopak měli „odborníky z centrální banky" zahrnout vděčností za to, jak pracují na zdokonalení systému.

S posledními kroky ČNB včetně těch devizových intervencí nesouhlasím i když vím, že mé řádky na tom nic nezmění. Jediným pozitivem na tom je fakt, že se o něco sníží astronomická ztráta banky z minulých let, ale doplatí na to většina obyvatel této země.

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)