Vážení přátelé, ano aneb hledání smysluplného vztahu

pondělí 28. říjen 2013 13:39

Hašek se Sobotkou určitě přátelé nejsou a kámoši už vůbec ne. 

Mnozí si určitě vzpomenete na výbornou komedii režiséra Dušana Kleina z roku 1989. Během výměny funkcí v továrně na hajzly se samostatný referent Bohouš stane náměstkem nového ředitele Evžena. Jenže Bohouš není tak úplně přesvědčený, že to je právě to, co by chtěl dělat. Jeho snem je spíše nějaká užitečnější, tvůrčí práce, například stavba kachlových kamen. 

Současná socdemácká reality show mne přivedla k dnešnímu přispěvku, který je na téma přátelství mezi muži. Myslím, že většina mužských čtenářů bude se mnou souhlasit, že skutečných kamarádů člověk moc nemá. Cítíme se dobře, když spolu probíráme nepodstatná témata, ale bráníme se rozhovorům o svých vnitřních touhách, bojích a porážkách. Nicméně potřebujeme takové přátele, kterým můžeme svěřovat své nejtemnější hříchy i největší vítězství, přátele, kteří nás pozvednou, když padneme, přátele, jimž my sami můžeme prokazovat tutéž podporu. 

Takový vztah měli například David a Jónatan. Po Jónatanově smrti David naříkal: "Stýská se mi po tobě, můj bratře Jónatane, byls ke mně pln něhy, tvá láska ke mně byla podivuhodnější nad lásku žen." (2. Samuelova 1,26). Toto šokující prohlášení vyjadřuje pravdu známou asi každému muži. Jde konkrétně o to, že existují stránky přátelství mezi muži, které jsou odlišné než to, co prožívají s ženami. 

Hluboká přátelství s jinými muži jsou v dnešní době výjimkou a za sebe mohu říct, že abych je spočítal, že mi k tomu bohatě stačí prsty jedné ruky. Nicméně těch, s kterými bych zašel na pivo, je mnohem víc, ale to jsou samozřejmě všichni ti, se kterými mám nějaký společný zájem. Společné aktivity totiž poskytují bezpečnou atmosféru, kde se můžeme setkávat. A protože se takový vztah točí okolo nějaké aktivity, nevzniká tu potřeba důvěrnosti. Takže se klidně může stát, že čtyři přátelé, kteří spolu celá léta chodí na ryby, hrají tenis nebo golf, se ve skutečnosti vůbec nemusejí znát...

Jedno ale vím jistě. Hašek se Sobotkou přátelé nikdy nebyli. Ono to asi v politice ani není možné. Nebo snad někoho takového znáte? 

 

 

 

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)