Karborundum brousek za korunu kousek

středa 21. květen 2008 17:29

Na fotbalové mistrovství Evropy v Rakousku a ve Švýcarsku jsme se sice probojovali na úkor Slovenska, ale v závodu, kdo dříve vstoupí do klubu zemí, kde se platí eurem, Slováci zvítězili rozdílem třídy. Přál bych jim, aby to nebylo vítězství Pyrrhovo.

Hodně se dnes mluví a píše o tom, jak se na Slovensku chystají na společnou měnu. V Česku to však zdaleka není na pořadu dne a tak se spíše diskutuje o tom, jestli má naše fotbalová reprezentace na Euru vůbec nějaké šance uspět. Faktem však zůstává, že náš úspěch či neúspěch nebude mít na kurz koruny prakticky žádný vliv.

Na Slovensku se ale eurem bude platit již od Nového roku a nikdo neví, jaké budou praktické dopady tohoto kroku. Nedávno jsem četl zajímavý článek o Slovinsku. Jak se lidem žilo před eurem a jak to vypadá rok po jeho přijetí. Kromě jiného jsem se tam dozvěděl, že slovinská inflace dosáhla dvojnásobku průměru eurozóny a ceny některého zboží prý vzrostly během roku na dvojnásobek (např. pivo ale i další základní potraviny o službách nemluvě).

Není pravdou, že by se Slovinci eura neobávali, ale vládní kampaň je přesvědčovala, že se není čeho bát a že zdražování nehrozí. V důsledku toho podpora společné měny v předvstupním období moc neklesla. Jenže to, čeho se lidé nejvíce obávali a co vedoucí přestavitelé státu rezolutně popírali, skutečně nastalo. Inflace se utrhla ze řetězu… 

V této souvislosti mi přišlo na mysl, jak mi dědeček vyprávěl historku ze života konkrétně z roku 1953. Tehdy navštívil továrnu Karborundum, kde děda pracoval, prezident Československa  Antonín Zápotocký.  Soudruh prezident přítomným dělníkům do očí tvrdil, že se není čeho bát, že žádná měnová reforma nebude. Víme všichni, jak to tenkrát dopadlo…

Slovensko je teď v podobné situaci jako byli nedávno Slovinci a „eurokampaň“ nabírá na obrátkách. Vymývání mozků začalo a o „výhodách“ eura budou prý obyvatelé Slovenska přesvědčováni dokonce i v kostelech a pro občany rómské národnosti se prý chystá také nějaká speciální osvěta. 

Jsem rád, že naše vláda zatím zaujala pozici „mrtvého brouka“ a že ani opozice netlačí na pilu. Vzhledem k tomu, že datum „velkého třesku“ je v prvé řadě politické rozhodnutí, nezbývá nám než doufat, aby se tak stalo s ohledem na prospěch občanů této země a ne na jejich úkor, jak jsme tomu byli v historii mnohokrát svědky.

Přeji Slovákům, aby jejich přechod na euro byl co nejméně bolestivý, a našim fotbalistům přeji, aby se domů nevrátili s prázdnou. Jsem však realistou a je mi jasné, že zdražování v souvislosti s eurem se Slováci nevyhnou. Proto pojedu na dovolenou do Vysokých Tater raději ještě letos. 

Jak ale dopadnou naši fotbalisté, to ví jen Bůh…

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)