Závod míru aneb Smrtka se začne zlověstně smát

sobota 21. září 2013 10:48

Komunisté se spojují s miliardářem Bakalou. To jsou mi paradoxy.

U snídaně jsem si listoval v Babišově MF Dnes a dozvěděl jsem se, že majitel profesionální cyklistické stáje Omega Pharma-QuickStep Zdeněk Bakala se pokouší o oživení cyklistického Závodu míru a hledá podporu u komunistů, kteří jsou všemi deseti pro. Nemám nic proti rekreační cyklistice, ale ta vrcholová hodně smrdí. Bez dopingu to nejde a bez peněz taky ne. Nehledě k tomu, že dopovali a dopují i amatéři.

Angličtina používá pro mír slovo peace, které se rovněž používá pro duševní pokoj, klid, pohodu a vyrovnanost. Ať se svět stává jakkoli nestabilním, Boží lid může být v klidu a stále se radovat, protože náš Pán nám slíbil zvláštní ochranu pro dobu, kdy je jí nejvíce zapotřebí. Žádná deprese, hladomor, ztráta práce, nemoc či utrpení jakéhokoli druhu. Hospodin Své děti vysvobodí a není jediný důvod mít strach, protože je psáno: "Nedělejte si tedy starost kvůli zítřku, neboť zítřek bude mít své vlastní starosti. Každý den má dost vlastního trápení" (Matouš 6,34).

Já osobně víc věřím Božímu slovu než komunistům. Kdybych měl Bakalovy peníze určitě bych nehledal pomoc u komunistů. Ono se mu klidně může stát, že o ně přijde. Nebylo by to poprvé. V této souvislosti nelze nevzpomenout na hru Posel z Liptákova, která patří k jedněm z mých nejoblíbenějších:

Syn František odmítá statek, který mu otec odkazuje. Nechce být bohatý. "My jsme jednou tu troubu strašně rozhicovali a viděli jsme neuvěřitelný věci. Tady chlapec se toho polekal. Neboj se, synu, kdo ví, co ty výjevy znamenají. Já myslím, že bohatý to budou mít vždycky dobrý," uklidňuje syna Hlavsa. Uhlobaron znervózní. Donutí Hlavsu, aby se do trouby znovu podíval. Vidí uhlobaronův důl. "To je můj nejmilejší důl. Terezka. Je to napsáno nad branou." "Tam není napsáno Terezka. Tam je napsáno Petr. Tam je napsáno Petr Bezruč." "Tohleto tedy, Bezruč, není to ten, co píše proti nám ty básničky? To je on. Ale že já bych po něm pojmenoval důl, to je nesmysl. Leda že by ho ode mě koupil," uvažuje nahlas uhlobaron. "Ale že by mu ty básničky tolik vynášely? Možné to je, když bude mít dost peněz, klidně mu ho prodám. Piš, barde, střádej, až budeš mít dvacet milionů, přijď, zúčtujem spolu." Syn uhlobaronův nadřazený tón zpraží. "Třeba ho neprodáte, třeba vám ho vemou." Uhlobaron se směje. "Mladý pane, viděl jste někdy důl, to je díra v zemi. Peněženku mi můžou vzít, kočár mi můžou vzít. Ale důl? Ten se může zasypat, zatopit, ale nikdo vám ho nemůže vzít!" mýlí se Uhlobaron. A Smrtka se začne zlověstně smát...

Přeji všem čtenářům pokoj Boží, který převyšuje každé lidské porozumění (Filipským 4,7)

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)