Je čas na rekapitulaci aneb rok parazitem

sobota 20. červenec 2013 14:45

Nebudu tu hodnotit kroky nového prezidenta ani okolnosti pádu Nečasovy vlády ani kauzu Ivety Bartošové, ale první rok mého podnikání. 

Abych neporušil kodex blogera a další předpisy, které mi nedovolují, abych jmenoval firmu pod jejíž hlavičkou podnikám, nesmím být moc konkrétní, ale většina mých čtenářů ví vocogou :-)

Podmínky pro podnikání v tomto státě, kde se na poctivě podnikající občany mnozí dívají jako na parazity, nejsou rozhodně ideální. Řekl bych že spíše likvidační. Tento stát cíleně likviduje nejenom instituci rodiny ale někdy to vypadá, že chce zlikvidovat i svobodné podnikání. 

V Česku loni přibylo asi 20 tisíc nových podnikatelů, což byl nejmenší nárůst za poslední čtyři roky. V porovnání s rokem 2009 se přírůstek propadl o 40 procent. Zvýšil se i počet zavedených podnikatelů, kteří ukončili činnost. Já patřím k těm, kteří to riskli a šli do toho.

Mám za sebou první rok jako OSVČ a všichni víme, že každý začátek je těžký a v podnikání obzvlášť. Jsem vděčný Bohu a všem svým spolupracovníkům, že se nám podařilo úspěšně přežít první rok a dostat se dokonce do černých čísel. V průběhu roku jsem byl nucen korigovat své trošku naivní a idealistické představy s tvrdou realitou všedního dne. Je pravdou, že často mi přišlo na mysl, že jsem začal podnikat v nevhodnou dobu. Na stará kolena a v době všeobecné krize. Politické, ekonomické a především morální. Nicméně neměl jsem jinou možnost kromě toho, že bych byl nezaměstnaný a čekal na podporu od státu. 

Všechno zlé je k něčemu dobré a já jsem dnes šťastný, že ve firmě, kde jsem působil dlouhých 32 let na různých postech, již nepracuji. Z vícero důvodů i když je neoddiskutovatelným faktem, že pracovat ve státních institucích je relativní pohoda. Fixní plat, dovolená a další bonusy jsou pro státní zaměstnance samozřejmostí. O tom si většina OSVČ může nechat jenom zdát, nicméně jsem rád, že jsem mohl opustit práci, která mne už dlouho nebavila resp kde mi mezilidské vztahy lezly krkem natolik, že jsem chodil do práce s nechutí. To už  je ale dávná historie a já teď hledím kupředu a hlavně vzhůru...

Co říci na závěr té mé roční rekapitulace? Snad jen to, že bych přál všem politikům, kteří nám říkají, jak máme žít, co dělat a co nedělat, přičemž mnozí z nich nikdy pořádně nepracovali a jsou živi jen z peněz daňových poplatníků, aby si to taky zkusili.  Život parazita totiž rozhodně není tak idylický jak si mnozí myslí. 

 

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)