Císař pán je korunovanej

čtvrtek 9. květen 2013 20:31

Už je to hodně dávno, co jsem na Pražském hradě viděl na vlastní oči korunovační klenoty.

Prezident Miloš Zeman a dalších šest zástupců státu, církve a města Prahy dnes odemkli komoru s českými korunovačními klenoty. Symboly české státnosti pak po pěti letech opustily místo své úschovy v katedrále svatého Víta a od pátku budou po deset dní k vidění ve Vladislavském sále Pražského hradu.

Já jsem podobnou výstavu navštívil v říjnu roku 1968 společně s 5. oddílem Junáků ze střediska Benátky nad Jizerou. Bylo to ku příležitosti 50. výročí vzniku Československa. V této souvislosti jsem si tehdy do svého skautského deníčku napsal:

Korunovační klenoty království českého se skládají z koruny, jablka a žezla:

  1. Koruna je posázena modrými safíry, rudými rubíny, růžovými spinely a perlami (z devíti největších safírů na světě je zde osazeno šest)
  2. Jablko je osázeno rubíny, safíry a perlami. 
  3. Vrchol žezla (kytice) je ozdoben spinely, safíry a perlami a ukončen obdélným rubínem, zlatem rámovaným.

Odkud jsem tyto informace tehdy čerpal nevím, když Google ještě neexistoval, a je otázkou, zda-li jsou tyto informace úplně přesné. Nicméně opisovat z Googlu to teď nebudu a porovnávat taky ne. Kdo však bude mit chuť, tak si to určitě dokáže najít sám třeba zde. A nebo navštívit výstavu osobně. Tedy pokud jste klenoty ještě na vlastní oči neviděli a nemáte to daleko...

A na závěr něco pro pobavení: Císař pán je vůl

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)