Den komunistických manifestací a anarchistických demonstrací

pondělí 29. duben 2013 23:30

Nebo také příležitost k neonacistickým průvodům. Prvomájové průvody mého mládí jsou už žel dávnou minulostí, na kterou vzpomínám se slzou v oku. 

Ne, to byl jen žert. Naopak. Raduji se z toho, že prvomájové průvody mého mládí jsou už dávnou minulostí, nicméně je pořád hodně těch, kteří svátek práce rádi slaví... Ať už se jedná o sociální demokraty a odboráře, o účastníky komunistických shromáždění, o anarchisty či o jejich úhlavní nepřátele – neonacisty nebo stoupence legalizace marihuany. 

Pro mne osobně je 1. máj hlavně svátkem volna, kdy nemusím do práce, a jsem rád, že nemusím ani do žádného průvodu. Je však pravdou, že i v dobách mého mládí, jsem se dokázal úspěšně prvomájovým oslavám vyhýbat. Na základní škole sice ještě ne, ale na gymplu, na VŠ i v zaměstnání výmluva, že se nemohu prvomájových oslav zúčastnit, protože se tam nemám jak dostat, když autobusy nejezdí, fungovala stoprocentně. Soudruzi mi to sice asi nevěřili, ale nikdo to moc nehrotil... 

Oslavy prvního májového dne jsou staré tisíce let a přežívají už z pohanských dob. "Moderní" podobu jim ovšem dalo až dělnické hnutí na přelomu 19. a 20. století.

Dodnes ale nemohu zapomenout na léta školou povinná, kdy mne ráno 1. května místo maminky budilo tohle: http://www.youtube.com/watch?v=f11-n9V3ofc

A pokud by někoho zajímalo, kde budu letos trávit svátek práce tak vězte, že to bude v Benátkách. Nikoli v těch italských ale nad Jizerou.

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)