Kdo je tady ta největší svině?

neděle 21. duben 2013 00:21

Může být filmová verze lepší nebo minimálně stejně dobrá jako knížka? Myslím, že ano.

Díky ČT2 jsem mohl dnes večer sledovat jeden z mých nejoblíbenějších filmů, co jsem kdy viděl, a že jich nebylo málo. 

Nevím, pokolikáté už jsem viděl Formanův film "Přelet nad kukaččím hnízdem" z roku 1975 s Jackem Nicholsonem v hlavní a možná životní roli. Zcela jistě to ale je nejlepší Formanův film, který kdy natočil. Knihu jsem četl už hodně dávno, ještě za hluboké totality, a touha hlavního hrdiny, který se za žádnou cenu nechce vzdát rozhodování o svém vlastním životě, mi byla a je stále hodně blízká. I touha utéct byla touhou mého srdce v dobách dávno minulých...

Nevím, zda-li existuje někdo, kdo tento filmový skvost neviděl, ale pokud jste ho opravdu neviděli, tak jste o hodně přišli. Mimochodem závěrečná scéna filmu mne vždy zaručeně dojme i když předem vím, jak to dopadne. Možná právě proto.

A pokud jste si tento článek přečetli jenom proto, abyste se dozvěděli, kterou svini mám na mysli, tak vězte, že jsem měl na mysli Vrchní sestru Ratchedovou. Románová satira Kena Keseyho je totiž ve filmové verzi kromě jiného silným protestem proti neomezené moci a omezování každého člověka. Proto je aktuální i dnes. 

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)