Stýskání po starých časech aneb Slováci Euro nechtějí

úterý 22. duben 2008 20:59

Nedávno jsem byl na pohřbu, kterého se zúčastnili i příbuzní zesnulého ze  Slovenska. Říká se "in vino veritas", ale v tomto případě to byla vodka, která rozvázala lidem jazyk.

Jeden vysokoškolsky vzdělaný muž (48 let) nostalgicky vzpomínal, jak za federace Slovensko prosperovalo a jak se jim za vlády komunistů žilo mnohem lépe než dnes. Bez ostychu přiznal, že v okresním stavebním podniku se moc nepředřel a že i v Trebišově platilo československé "kdo nekrade, okrádá rodinu".

V dnešní E15 jsem se dočetl, že krádeže proudu na Slovensku stoupají do závratných výšek a že se tomu tak děje především na východním Slovensku...

 Winston Churchil říkával, že věří jenom těm statistikám, které si sám zfalšoval a je tedy otázkou, zda-li je skutečně pravda, že na Slovensku se ročně ukradne několikanásobně víc elektřiny než v Česku. Východoslovenská energetika (VSE) prý loni zaznamenala v rámci 20tisícové kilometrové rozvodné sítě ztrátu půl miliardy slovenských korun (kolem 385 milionů českých korun). S ukradenou energií by v minulém roce VSE dokázala pokrýt roční spotřebu 50 tisíc domácností...

Když jsem na tom pohřbu poslouchal to stýskání po starých časech, bylo mi z toho všelijak, protože jsem viděl, že nikdo z přítomných Slováků nikdy neslyšel o tom, že životní úroveň občanů a prosperita východního Slovenska byla možná nejenom díky tomu, co si kde kdo ukradl, ale především kvůli tomu, že docházelo k velkému finančnímu přerozdělování ve prospěch Slovenska. Abych situaci trochu odlehčil, tak jsem se zeptal, jak se těší na Euro. Bylo mi řečeno, že ludia v Trebišove (a vraj na celom Slovensku) se Eura bojí. Upřímně řečeno, ani se jim nedivím.

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)