Synové hor

neděle 24. březen 2013 15:01

dnes je tomu přesně 100 let, co o tehdejších Velikonocích zahynuli sedmadvacetiletý Bohumil Hanč (nejúspěšnější běžec zemí Koruny české na přelomu 19. a 20. století), a jeho kamarád Václav Vrbata.

Měl jsem v úmyslu i tuto zimní sezónu alespoň jednou vyrazit na běžkách na Vrbatovu boudu a na hřebeny, ale zatím se mi to ještě nepodařilo. Snad na ty Velikonoce co jsou před námi. A nezbývá než doufat, že budeme mít lepší počasí než bylo na Velikonoce před 100 lety. 

A proč o tom píši? Protože jsme si dnes po obědě ke kávě a dezertu  pustili telku, abych sledoval závěrečný závod světového poháru běžců ve Falunu, kde náš Lukáš Bauer zakončil sezónu na stíhačce 15 km volně dvaadvacátým místem. Pak jsem to přepnul na ČT2 a bylo zajímavé sledovat, jak se lyžovalo před 100 lety. Doma za kamny je líp než venku a nezbývá než doufat, že se nenaplní pranostika "Březen za kamna vlezem, duben ještě tam budem"

Film Synové hor z roku 1956 jsem dnes neviděl celý, ale shodou okolností to nejlepší z něho čili jeho závěr. Film má své kouzlo i dnes a myslím, že by si zasloužil remake. Příběh je totiž hodně silný a nadčasový.

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)