Emigrovat nehodlám a upalovat se taky nebudu

neděle 27. leden 2013 17:07

Je to už 44 let, co se Jan Palach upálil.  Bylo mi 12 a jeho oběť pro mne tehdy nic neznamenala, přestože mezi lidmi převládal názor, že Palach byl hrdina. Já o tom začal přemýšlet až mnohem mnohem později. 

Dnes večer uvede kanál HBO první díl filmu Hořící keř, který má být o tom, co následovalo po Palachově upálení v roce 1969. Natočila ho polská režisérka Agnieszka Holland a moc se na to těším.

Osobně jsem toho názoru, že sebevražda není cesta k řešení problému, ať jsou pohnutky jakékoli. Dovedu si představit, že nervově labilnější osoby jsou ochotny si sáhnout na život, když nevidí světlo na konci tunelu. Dovedu si představit, že nějaká nevyléčitelná nemoc či jiná zoufalá životní situace může člověka přivést k myšlenkám na sebevraždu. Zoufalí lidé dělají zoufalé věci. Sebevraždu ale nepovažuji za hrdinský čin.  

Včera můj kandidát nezvítězil, ale to se dalo čekat. To však neznamená, že se z toho zhroutím a že budu uvažovat o sebevraždě nebo o emigraci, i když na obzoru vidím rudou záři... Docela by mne však zajímal názor Jana Palacha, co by asi tak říkal dnešní politické situaci. Vůbec bych se totiž nedivil, kdyby řekl, že jeho oběť byla zbytečná. 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)