Klaus nebo Ježíšek?

sobota 8. prosinec 2012 11:30

Klus nebo Gott? A jak to máte vy?

Podotýkám, že osobně jsem se soutěže Zlatý slavík nikdy neúčastnil. Myslím hlasováním, protože jinak zpívám rád. V koupelně, v autě, v přírodě. V minulém tisíciletí jsem zpíval i dětem. Ukolébavky. Do ankety Zlatý slavík jsem se tak nikdy nedostal, ale to si nestěžuji. Tuto ambici jsem nikdy neměl, protože si zpívám pro radost, i když mi někdy do zpěvu nebylo nebo není.

K dnešnímu adventnímu rozjímání mne přivedl článek z dnešní přílohy MF o klusománii. O klausománii psát nehodlám, ale přišlo mi na mysl, že by nebylo od věci napsat, že Klaus není Bůh, že ani Gott není Bůh a že ani Ježíšek není Bůh.

Včera jsem byl na večeři s jedním kamarádem, který v létě cestoval měsíc po USA společně se svými dvěma dcerami. Zažil tam leccos a jeho dojmy byly hodně zajímavé, protože cestovali na vlastní pěst. Svého času jsem o podobné výpravě taky uvažoval, ale nebylo to možné, protože zaměstnavatel by mi nikdy tak dlouhou dovolenou nedovovolil. Nicméně až budu v důchodu, tak to třeba někdy vyjde, i když je otázkou, jestli dám přednost poznávání USA či Kanady před třeba takovou Srí Lankou. Na světě je hodně zajímavých míst, které by stály za vidění, ale pozemský život je krátký, sil ubývá a peněz v důchodu nebude nazbyt. 

Blíží se Vánoce a jsem rád, že do Česka ještě klausománie nedorazila i když klusománie je v plném proudu. V tomto případě však nemyslím na našeho současného  prezidenta, ale na Santu, bez kterého se americké vánoční svátky neobejdou. Přijde mi zajímavé, že spousta křesťanů v Americe nemá problém se Santou Clausem, přičemž jejich víra v Ježíše Krista je neochvějná. Vědí, že Santa Claus neexistuje , ale jejich religiozitu to nikterak nevlivňuje. V našich končinách je tomu jinak. Tady nosí dárky Ježíšek a když děti pochopí, že čert, Mikuláš a andělé jsou lidé a že místo Ježíška jim dávají dárky rodiče, tak víra mizí.

Jedno však je jisté. Ježíšek není Bůh a Santa taky ne.  Nicméně ten největší dar nám Bůh daroval právě v osobě Ježíše Krista. On je ten Spasitel, který nám byl dán. O tom bychom měli přemýšlet v tomto adventním čase. Píši to i přesto, že si koleduji o nálepku tmáře, ale tu už dávno u některých diskutérů mám. A vůbec mi to nevadí.

Přeji všem mým čtenářům hezký advent

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)