Matoucí Boží povolání aneb ty restituce nám byl čert dlužen

sobota 11. srpen 2012 14:55

Neděle je pro většinu křesťanů dnem odpočinku, ale ne vždy to lze prakticky udělat. Nehledě k tomu, že každý z nás preferuje jiný druh odpočinku podle toho, čím se v průběhu pracovního týdne zabývá. Konec konců není zas tak důležité, jestli si člověk odpočine v sobotu nebo v neděli a jestli to bude v kostele, na zahrádce, na výletě nebo při aktivním sportu.  Jediné na čem doopravdy záleží je vztah, který udržujeme, vliv a hodnoty, které tento vztah vytváří. 

K dnešnímu zamyšlení mne přivedl konflikt mezi ČSSD a církevními představiteli v souvislosti s církevními restitucemi. Osobně jsem toho názoru, že ty "církevní restituce" nám byl čert dlužen, ale to není předmětem mého dnešního příspěvku. Nejsem katolík a pokud byste přece jenom chtěli znát můj názor, co si o tom myslím tak vězte, že kdybych o tom mohl rozhodovat, řekl bych, ať si to stát nechá, protože Církev má prioritně jiné úkoly než se handrkovat o majetek. Ale s tímto názorem bych asi v žádné církevní denominaci, které se restituce týkají, neuspěl. Jsem si však vědom toho, že to církve v očích české, ateistické společnosti, diskredituje.

Toho si je vědoma i ČSSD, která toto téma podpásově využila v předvolební kampani. Asi to bude tím, že vlastně žádný pořádný program nemá, a tohle se jí hodí do krámu. Nechci jim ale křivdit, protože o smysluplném volebním programu jiných politických stran lze také úspěšně pochybovat.

Nás křesťanů je v České republice málo na to, abychom mohli reálně něco změnit k lepšímu. To není v lidských silách, ale můžeme se modlit a dělat to, k čemu nás Bůh povolal.

Bůh povolal Ježíše Krista k něčemu, co se jevilo jako naprostá katastrofa. Ježíšův život byl naprostým neúspěchem podle všech měřítek. Kromě toho Božího. Co však v lidských očích vypadalo jako neúspěch, bylo v Božích očích triumfem, protože Boží záměry a lidské plány se od sebe liší. 

Nelze jednoznačně říci, k čemu nás Bůh povolává, jednoduše nás volá, abychom se stali Jeho přáteli a uskutečňovali Jeho záměry. Naší zkouškou je doopravdy věřit, že Bůh ví, co chce. Nic se neděje náhodou...

A pokud máte blbou náladu pustťe si následující video Oh Happy Day. Já jsem si to pustil shodou okolností včera krátce poté, co Slavia ani potřetí nedokázala v novém ročníku Gambrinus ligy vyhrát.  Radoval jsem se z herního projevu i když jsme v Edenu ztratili další dva body. 

V neděli se chystám na Sunday Cup do Molitorova u Kouřimi. Měl bych si tam zahrát golf i s Karlem Heřmánkem z Divadla Bez Zábradlí. Zda-li to bude happy or unhappy day si netroufám odhadovat. Děj se vůle Boží...

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)