Důležitou věcí v životě není vítězství, ale zápas

pondělí 30. červenec 2012 21:30

Celý svět žije olympiádou, ale mne víc než holínky našich sportovců zajímalo, jak vstoupí sešívaní do nové sezóny. Tohle jsem ale opravdu nečekal.

Včera jsem synovi říkal, že úvodní zápas na novém trávníku proti nováčkovi z Vysočiny bude otázkou skóre a že Slavia porazí Jihlavu 3:0.

3:0 to sice bylo už v poločase, ale z gólů se radovali hosté a v Edenu bylo jak na pohřbu. Červenobílí předváděli podobnou hru jako v loňské sezóně a nic nenasvědčovalo tomu, že by se měl stát zázrak. Nevím, co trenér Rada svým svěřencům řekl, ale poslat obránce Latku do útoku byl geniální tah. Dvě branky Vošahlíka a jedna Kisela znamenaly vyrovnání a moc nechybělo ke vstřelení vítězné branky. Ale to bychom chtěli moc. I tak to byla oslava fotbalu, protože šest gólů v jednom zápase se v našich končinách moc často nevidí. Přesto všechno je výsledek pro fanoušky Slavie zklamáním, protože nic jiného než vítězství se nečekalo...

Na sledování OH nemám prakticky žádný volný čas, ale na svou milovanou Slavii jsem si ho samozřejmě udělal. A nelituji. Oceňuji nezměrnou vůli celého týmu, který to po prvním poločase nezabalil, ale pokusil se o téměř nemožné. A ejhle. Ono to jde, když se chce. A tak se těším na novou sezónu a věřím, že mi červenobílí udělají víc radosti než loni.

Lidovky nedávno napsaly, že Češi získali svou první zlatou medaili za holínky. Podle dosavadních výsledků se obávám, aby to nebyla zároveň i poslední zlatá, ale já osobně to nijak neprožívám vzhledem k tomu, že můj oblíbený sport mezi olympijskými disciplínami vůbec není. Zatím.

Golf byl v programu LOH už v roce 1900 v Paříži a znovu v roce 1904 v americké St. Louis. Rio de Janeiro však v roce 2016 zažije slavný comeback po 112 letech, z čehož se raduje víc než 60 miliónů golfistů ve více než 120 zemích světa včetně mé maličkosti.

O baronu Pierre de Coubertinovi  se říká, že svého času pronesl památnou větu "Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se". On to ale řekl jinak: "Důležitou věcí v životě není vítězství, ale zápas, základem není to, že se zvítězilo, ale že se bojovalo dobře" (L’important dans la vie ce n’est point le triomphe, mais le combat, l’essentiel ce n’est pas d’avoir vaincu mais de s’être bien battu)

PS Dnes to v první půli na ráj rozhodně nevypadalo, ale do budoucna hledím s nadějí...