Volání po starých časech aneb čas nezastavíš

neděle 22. duben 2012 17:12

tak mi to připadalo, když jsem včera v přímém přenosu z Václavského náměstí sledoval tváře, které skandovaly "Demisi,demisi, demisi" Vydržel jsem to sledovat pouze pár minut na rozdíl od filmu, který jsem si vychutnal o pár hodin později a který trval bezmála tři hodiny.

Není to tak dlouho, co se tu psalo a diskutovalo o životě a díle Karla Maye, ale hlavně o filmových mayovkách a jejich vlivu na nás. Coby dítě jsem je taky hltal, ale dnes jsem mnohem starší, kritičtější a možná i moudřejší. Už se k nim nevracím.

Westerny nikdy nebyly žánrem, kterých bych preferoval, ale výjimka potvrzuje pravidlo. Film "Once Upon a Time in the West" (Tenkrát na Západě) považuji asi za nejlepší film, co jsem kdy viděl. Líbí se mi čím dál tím víc. Dnes určitě mnohem vic než když jsem ho viděl poprvé někdy před  třiceti nebo čtyřiceti lety. Možná to bude právě tím, že jsem už mnohem starší, kritičtější a možná i moudřejší.

Když jsem film viděl poprvé, určitě mne nijak neoslovila scéna, když byl McBain ukládán do hrobu a nad jeho rakví zazněla slova: "Já jsem vzkříšení a život. Kdo věří ve mne, i kdyby zemřel, bude žít". Včera mi z toho běhal mráz po zádech. A nejenom z toho.

Tři hodiny utekly jako voda já se vrátil do reality. Čas nezastavíš. Západ už dávno není to, co bývalo, a Claudia Cardinale už taky ne. Nicméně Ježíš vstal z mrtvých a žije...

Davy lidí na Václaváku a nejenom tam si myslí, že naše naděje je v demisi vlády. Hluboce se mýlí. Nové volby nic nezmění a pokud ano tak nic zásadního. Naše naděje je v tom, že vrátíme k Bohu. On je ta cesta, pravda a život.

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)