Úchvatná aneb tajemství ženské duše

středa 4. duben 2012 08:50

Vůbec se nedivím, že některé ženy mají raději MDŽ než Velikonoce

Nebudu tu psát o žádné české či jiné Miss, ale chci se tu dnes zmínit o kráse, která se týká každé ženy včetně té mé vlastní.

Možná byste ode mne očekávali, že tu v souvislosti s blížícími se velikonočními svátky budu "propagovat" křesťanský úhel pohledu na "svátky jara", ale mám na mysli trošku jiné téma, které se mi honí hlavou, když si vzpomenu, že velikonoční pondělí je dnem, kdy násilí na ženách je tolerováno. Předesílám, že já osobně jsem se ho nikdy neúčastnil. Ani jako bezvěrec ani jako křesťan. Je mi to totiž z duše protivné.

Žena byla vyvrcholením úžasného Božího díla. Stvoření bylo završeno nikoli Adamem nýbrž Evou. Eva je oním posledním tahem Mistrova štětce. Chci, aby bylo naprosto jasné, že mám na mysli jak fyzickou krásu, tak krásu duchovní či oduševnělou. Jedno s druhým totiž hluboce souvisí. Ano, svět krásu prostituuje a připravuje ji o její hodnotu. Snaží se vyvolat dojem, že jde jen o dokonalou postavu, jíž může dosáhnout jen málokterá žena. Ale i křesťané dokáží krásu minimalizovat nebo ji předuchovňovat a tvrdí, že nejde o nic nic jiného než o "charakter".  Já si to nemyslím. Musíme znovu objevit hodnotu Krásy. Krása je příliš důležitá na to, abychom si mohli dovolit ztratit ji.

Když se člověk toulá po světě různými galeriemi a prohlíží umělecká díla, málokdy narazíte na obraz, který by vyjadřoval krásu nahého mužského těla. Pokud nějaké jsou, je jich hodně málo.  Všude však je oslavována krása Ženy.

srdce.jpg

Konec konců muž vypadá směšně, leží-li s nahým zadkem na posteli, napůl přikrytý prostěradlem. Eva holt promlouvá  ke světu jinak než Adam. Eva promlouvá svou krásou.

Krása je synonymem vztahu, lásky, smyslu a podstaty bytí... Krása Bohem jinak vložená do ženy a jinak do muže, aby společně tlumočili krásu člověka stvořeného k Božímu obrazu. V Bohu jsme úchvatní, úchvatné...

Mnohé ženy žijí s žíravým pocitem  selhání "neviděná, nehledaná a nejistá". Nejsem dost hezká, nejsem dost hubená, nejsem dost laskavá, nejsem dost něžná, nejsem dost ukázněná. Jsem ale příliš citová, příliš náročná, jsem přecitlivělá, příliš silná, příliš svéhlavá, příliš nepořádná. "Nejsem dost" a "jsem příliš" . obojí současně. Výsledkem je Zahanbení - univerzální společník všech žen, které se cítí nejisté. Nejisté v otázce co vlastně znamená být ženou, nejisté, zda jí jsou nebo vůbec kdy budou.

Z celého srdce ženám přeji, aby objevily svou pravou identitu, aby objevily krásu do nich vloženou, krásu, která je věčná...

 

Výše uvedené řádky jsou inspirovány knihou Johna a Stazi Eldredge, kterou vydalo nakladatelství Návrat domů.

 

 

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)