Zastavil jsem se na Kalabousku aneb bude líp

pátek 30. březen 2012 09:10

Nedávno jsem byl na služební cestě v Chrudimi a cestou jsem se zastavil u Starkla.

Zahradník Josef Starkl II. pevně věřil v zelenou budoucnost Čech, a proto se rozhodl v 90. letech expandovat na východ. Král růží, jak byl přezdíván, měl na srdci právě Čechy, neboť jeho předci z matčiny strany pocházeli z Plané u Tábora. Vybudování zahradního centra a školek v Čáslavi na Kalabousku znamenalo pro Josefa Starkla II. návrat ke kořenům.

Již v roce 1956 při návštěvě Koniferových školek v Žehušicích poznal výbornou kvalitu zdejších úrodných půd. Do Čech jezdil velmi často. Předával v rámci přednášek českým zahradníkům své zkušenosti a nakupoval spoustu rostlin pro Rakousko. V roce 1991 založil Josef Starkl II. v Čechách firmu Starkl zahradník a začal se zásilkovým prodejem z pronajaté haly v Žehušicích. Pronajal statek s pozemky v Druhanicích a tam pěstoval růže, okrasné keře, konifery a alejové stromy. Po zakoupení pozemku na Kalabousku zde vystavěl administrativní centrum, moderní zahradní centrum a expediční halu, určenou pro zásilkovou službu. Zakladatel firmy Josef Starkl II. zemřel 13. července 2005 uprostřed práce na svém statku v Druhanicích.

Dnes vede firmu v Čechách již 4. generace Starklů. Josef a Maria Starkl, zakladatelé firmy  začali v roce 1912 na pronajatém pozemku o rozloze 400 m2 ve Frauenhofenu u Tullnu v Dolním Rakousku pěstovat růže a zimostráz...

Starkl je již 100 let opravdovou rodinnou firmou  a je pro mne velkou inspirací.

Na naší zahrádce to sice ještě moc nekvete, ale u Starkla to hraje všemi barvami. A i když to dnes venku na jaro moc nevypadá, je tady.  A věřte - bude líp.

1.JPG

2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

12.JPG

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)