Ještě není pozdě

středa 29. únor 2012 13:40

Spousta lidí na poslední chvíli změnila svůj penzijní fond. Manželce a pár známým jsem ho změnil už před více než 14 dny, abychom to v poklidu stihli. Opozdilí zájemci o změnu by teď měli mít teoreticky smůlu, ale někteří už prý našli skulinku, jak to obejít.

V Česku si v penzijních fondech šetří na stáří zhruba čtyři a půl milionu lidí. Noví zájemci o spoření za současných podmínek budou mít čas uzavřít smlouvy do listopadu. Poté již garance nedostanou. Kvůli důchodové reformě, která začne platit začátkem příštího roku, bude totiž současný systém penzijních fondů platit jen pro nynější účastníky. Stávající systém penzijního připojištění například klientům nabízí záruku, že na konci roku budou mít na účtu alespoň tolik, kolik naspořili.

"Nejdůležitějším je garantované kladné zhodnocení, ale rozhoduje i zachování invalidní a zejména výsluhové penze," poznamenal Jan Lener mluvčí společnosti Broker Consulting.

V dnešních HN jsem se ale dočetl, že termín na změnu penzijního fondu sice už vypršel, ale možnost přestoupit stále existuje. Do konce února přestoupily z jiného PF desetitisíce lidí, které zlákala vidina lepšího zhodnocení úspor, nicméně podle zákona šanci mají i ti, co to z různých důvodů nestihli.

Pokud si totiž klient nejpozději do listopadu stihne zakonzervovat svou současnou smlouvu a poté i uzavřít novou, může na ni od ledna 2013 své staré úspory převést. A to při zachování garance alespoň nulového ročního zhodnocení a možnosti vybrat po patnácti letech polovinu naspořené částky. To se ovšem týká jenom lidí, kteří si na penzi spoří nejméně tři roky. Nicméně těch je cca 4 miliony.

Pokud si ale myslíte, že se jedná o nějakou fintu některých prodejců, tak vězte, že dle náměstka ministra financí Radka Urbana jde o zákonný postup, ve kterém nevidí problém.

Osobně mám teď příjemnější starosti. Jeden přestup už mám za sebou a další mnohem atraktivnější mám teprve před sebou.

Na závěr snad ještě jednu drobnou radu. Pokud si člověk nespořil minimálně pět let, tak za převod zaplatíte 800,- Kč a musíte sami zvážit, jestli se vám to vyplatí, když vezmeme v úvahu, že nikdo nikomu nezaručí, jaké zhodnocení bude mít "nový" PF v příštích letech.

Osobně jsem rád, že mám svou jistotu v Bohu, a že se nemusím bát, co nám budoucnost přinese, ale na druhou stranu je třeba vědět, že na stát bychom se fakt spoléhat neměli. V této souvislosti je tudíž lepší alternativou spolehnout se sám na sebe.

Jako nezávislý finanční poradce si dovoluji říci svůj osobní názor, který v žádném případe nikomu nevnucuji. Nikdy není pozdě změnit své smýšlení a nejenom ve finančních otázkách. Klient potažmo člověk se vždy musí rozhodnout sám a sám taky musí nést důsledky tohoto rozhodnutí, pokud se rozhodl špatně. A není to jenom o finanční gramotnosti...

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)