A buďme vděčni...

neděle 26. únor 2012 23:45

Vděční lidé mají prý lepší spaní. Docela bych tomu i věřil. Nevěříte?

Nějaká britská studie prý zjistila na 401 mužích a ženách, že ti z nich, kteří vyjádřili před odchodem na lůžko svou vděčnost, usínali rychleji, jejich spánek byl hlubší, spali déle a jejich denní výkonnost byla vyšší.

Tyto výsledky byly nezávislé na pěti různých osobnostních profilech, což jenom potvrzuje myšlenku, že to, na co myslíme před spaním, ovlivňuje, co se děje během noci.

Vděční lidé hledí obvykle na život z pozitivní stránky, soustředí se na dobré ve svém okolí a oceňují to, co mají, i vztahy, které udržují. Bývají to šťastní lidé. Spí lépe, protože jsou šťastní, anebo jsou šťastní, protože spí lépe?

Dnes dopoledne jsme měli v našem sboru kázání právě na téma "Vděčnost". O jejím důsledku na kvalitu spánku se v něm nehovořilo, ale z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že se spaním nemám žádné problémy.

Někdo v neděli po obědě nebo v rámci oběda sleduje v TV otázky Václava Moravce a následně má sklony nejenom k reptání. Znám takových lidí několik a s XY jsem hovořil i dnes odpoledne.  Nevím, jestli ten člověk sledoval OVM, ale u televize tráví celé dny, protože už moc nemůže chodit a vlastně ho už nic nebaví. Zůstala mu jenom hořkost nad životem, který se pomalu krátí, a není se prý z čeho radovat. Všechno je špatně a celý život stojí za h...o. I ta Sparta ho prý včera na...la.

Bylo mi ho líto, ale neměl jsem chuť mu něco říkat o vděčnosti. Stejně by to bylo házení hráchu na zeď. Lidé jsou prostě takoví.

Ale abych se ještě vrátil k té vděčnosti. Osobně ji doporuřuji jako účinnnou terapii na nespavost a jiné neduhy. Jak již před lety napsal moudrý král Šalomoun: "Radostné srdce hojí rány, kdežto ubitý duch vysušuje kosti" (Přísloví 17,22). Jo a taky vám mohu doporučit ještě jednu lepší medicínu. Odpuštění. Neodpuštění je totiž příčinou spousty zdravotních problému, kterými lidé trpí, ale o tom třeba někdy jindy.

A teď už můžu jít v klidu spát. Přeji všem svým pravidelným i náhodným čtenářům klidné spaní a Boží pokoj, který převyšuje každé lidské pomyšlení, do dalšího týdne, který je před námi...

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)