Chcete v peněžence Havla?

pondělí 16. leden 2012 13:07

Šéf nějakého numismatického spolku přišel s nápadem, aby ČNB dala do oběhu novou  desetitisícovou bankovku s podobiznou Václava Havla. Jsem zásadně proti a řeknu vám proč.

Není to tím, že by mi vadil Havel, ale především si myslím, že to je naprostá hloupost. Ledaže by nás čekala v nejbližší době hyperinflace, ale to doufám nenastane.

Ruku na srdce. Kdy jste měli naposledy v ruce Masaryka resp. kdy jste s ním naposledy platili v obchodě? Já si nedokáži vzpomenout a nemyslím si, že by to bylo sklerózou. Většinu plateb provádím totiž bezhotovostně a tak se vůbec nedivím České národní bance, že předsedu Evropské numizmatické asociace Evžena Škňouřila poslala do háje.  Já bych ho poslal někam jinam, ale to není podstatné.

Stavět pomníky, přejmenovávat ulice nebo dokonce letiště se mi taky nezdá to pravé ořechové, ale budiž. Emitovat novou desetitisícovou banku je však nesmysl nejenom kvůli tomu, že hotovostní platby jsou na ústupu, ale především kvůli tomu, že nevím, kdo by s ní v obchodě platil. Dovedu si představit kufříky plné Havlů, ale  tomu se říká korupce nebo praní špinavých peněz a k tomu bohatě stačí Masaryk, Destinnová nebo Palacký.

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)