Tomáš Graumann - Dvakrát zachráněné dítě

čtvrtek 10. listopad 2011 23:11

Právě jsem se vrátil z GASKu v Kutné Hoře a ještě teď mám slzy v očích. Byl jsem jedním z těch, kteří si přišli poslechnout příběh jednoho ze 669 zachráněných dětí Nicholasem Wintonem.

Graumannovi_pozvanka.jpg

Tomáš Graumann se narodil v roce 1931 do brněnské židovské rodiny. Když v roce 1939 Nicolas Winton zachraňoval z Protektorátu Čechy a Morava židovské děti, byl Tomáš jedním z těch 669, které se podařilo zachránit před smrtí v plynových komorách.

1.JPG

 

karticka.jpg

 

Na Nicolase Wintona, Tomáše Graumanna a další zachráněné se můžete podívat i vy a to v dokumentu ČT24 "Unikátní projekt Winton Train"

Tom Graumann si vždy myslel, že za svou záchranu vděčí skotským křesťanským spolkům. Až v Česku, někdy kolem roku 1996, se poprvé dozvěděl o existenci Nicolase Wintona. O první a druhé návštěvě Nicolase Wintona v Česku nevěděl, později se však setkal s režisérem Matějem Mináčem při natáčení jeho filmu Síla lidskosti. Tom Graumann v tomto dokumentu i účinkuje. „Matěj Mináč potřeboval dalšího Američana, který by mohl mluvit do filmu, a kvůli mně nemusel jezdit do Ameriky. Tak mne natočil, brzy však pochopil, že nejsem žádná filmová star,“ směje se Tom Graumann, když komentuje své vystoupení ve filmu. S Nicolasem Wintonem se poprvé sešel až při premiéře filmu Síla lidskosti v roce 2001.

„Chci říct, že je důležité si pamatovat, co se stalo v minulosti, že se to může stát znovu, pokud nebudeme vědět, co se stalo dřív. Minulost se může opakovat. […] V tom, že jsem byl zachráněn, musí být nějaký důvod. Mnoho Wintonových dětí si je vědomo, že mají určitou povinnost k jejich vlastnímu životu. Čelím stále otázkám – „Proč jsem naživu? K čemu vede můj život?“ Snažím se něco se svým životem dělat. Spolu s Nicolasem Wintonem si říkám, že každý může dělat něco se svým životem, pokud k tomu máme příležitost, a příležitost v životě má v zásadě skoro každý. Proto jsem se rozhodl, když mi bylo šedesát dva, že nebudu po zbytek života sedět v houpacím křesle, a odjel jsem učit angličtinu do České republiky. Tudíž poselství pro budoucí generace je: Využijte příležitostí, co vám dává život, a prožijte smysluplný život.“

Zhruba od roku 1997 se usadil v Nebovidech nedaleko Kolína. Během let byl zaměstnaný v různých jazykových školách, dnes již vyučuje jen individuálně. „Zpočátku jsme tu byli na pracovní víza, každý rok byl problém s obnovením víza. Škola po nás chtěla povolení k pobytu a povolení k pobytu jsme nemohli dostat, když jsme neměli pracovní smlouvu se školou. Naštěstí tohle skončilo, když jsem si vyřídil české občanství.“ Do Spojených států jezdívají pravidelně na vánoce a letní prázdniny, ve školním roce se snaží spolu s manželkou Caroline být v České republice.

Na závěr bych rád ještě poznamenal, že Tomášovi Graumanovi je 80 let a ještě dnes dopoledne vystupoval i v České televizi na ČT24 v pořadu Světadíl. A Nicholasi Wintonovi bylo v květnu dokonce 102 let.

2.JPG

A na závěrečné fotografii se mi podařilo zachytit také Tomovu manželku Caroline.

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)