Zlato včera, dnes a zítra

středa 20. červenec 2011 16:45

Včera jsem napsal krátkou úvahu o tom, co je lepší. Jestli euro, koruna nebo zlato. A ejhle. Dnes jsem s v Hospodářských novinách dočetl, že hodnota zlata je stejná jako v době, kdy se narodil Ježíš. A nemyslím si, že se v dohledné době něco změní.

V těchto časech, kdy není nic jistého, cena zlata určitě poroste i nadále. Mimochodem v pondělí poprvé v historii překonala hranici 1 600 dolarů (27 900 Kč) za troyskou unci (oz; 31,1 gramu). Důvod je nasnadě. Současná dluhová krize v eurozóně a v USA.  

Včera jsem ve své úvaze použil termín „řecká nákaza“ a jeden z diskutujících mi oponoval, co prý jsem to napsal za nesmysl. Byl to asi hodně pozorný čtenář, který přemýšlel o tom, co čte. Já jsem tím ale myslel právě tu dluhovou krizi, i když je pravdou, že tento virus nemá svůj počátek na řeckých ostrovech ani na pevnině.

Ekonomická nestabilita, která se šíří světem i mezi „vyspělými“ západními zeměmi, samozřejmě nevznikla v Řecku, ale nákaza vznikla právě v dosud nejbohatších zemích a hrozí zasáhnout i všechny ostatní. Někteří pravicoví politici a ekonomové z toho viní keynesiánskou politiku, ale Keynes sám za to nemůže, protože když v roce 1936 sepsal svou Obecnou teorii zaměstnanosti, úroku a peněz, říkal politikům: „Můžete si v době krize půjčit a přes státní rozpočet podpořit oslabenou soukromou poptávku, v době konjunktury však půjčené peníze musíte skrze  přebytkový rozpočet vrátit.“  

Že se tomu tak nedělo a neděje, je ovšem jiná kapitola. Nejenom smutná ale přímo tragická, protože má a ještě bude mít nedozírné dopady ať chceme či nechceme. Naše dluhy nás jednou dostihnou a budeme muset zaplatit. A to platí nejenom v ekonomice ale i v osobním životě. Bůh nás ochraňuj!

Jo a pokud jste nenašli ten včerejší příspěvek na téma "Co je lepší?" dal jsem ho pro změnu sem.

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)