Espace Killy aneb lyžování v Savojských Alpách

neděle 24. duben 2011 21:54

29 stupňů Celsia v Horním Savojsku v neděli 10. dubna 2011 odpoledne nebyl apríl, ale šokující realita naší "zimní dovolené" ve Francii.

Z domova jsme vyrazili krátce po druhé hodině ranní po trase: Kutná Hora, Praha, Plzeň, Rozvadov, Norimberk, Heilbronn, Karlsruhe, Freiburg, Basel, Bern, Lausanne, Ženeva, Annecy, Albertville, Moutiers, Bourg St. Maurice, Tignes.

Cesta byla sice daleká ale pohodová, protože kromě posledních 120 km jsme jeli pořád po dálnicích. Z dálnice jsme sjeli u městečka Annecy, které údajně patří k místům, která stojí za to vidět. To jsme však nemohli posoudit, protože jsme se potřebovali dostat včas na místo našeho týdenního pobytu, které bylo ve druhé největší lyžařské oblasti Francie, což je oblast ležící v Savojských Alpách, která vznikla spojením dvou světoznámých středisek Tignes (2.100 m) a Val d´Isére (1.850 m). Má název Espace Killy podle místního rodáka a olympijského vítěze ZOH 1968 v Grenoblu J. C. Killyho.

Než jsme ale dorazili do cíle cesty měli jsme pocit, že jedeme na letní dovolenou a nikoli lyžovat. A právě u jezera Annecy, kolem kterého jsme jeli víceméně krokem, panovala letní pohoda. Jezero plné plachetnic a břehy zaplněné lidmi v plavkách nebo letním oblečením spíše navozovaly atmosféru Saint Tropez uprostřed léta. Teplota ukazovala 26 stupňů a to jsme netušili, že bude ještě "hůř". Jak jsme stoupali do hor, teplota šla stále nahoru a zastavila se až na neuvěřitelných 29 stupních, když nám do cíle chybělo pouhých 10 km. Nedovedli jsme si představit, že budeme lyžovat, protože po sněhu nebylo ani památky. Do Tignes jsme dorazili po 14 hodinách jízdy a tachometr nám ukázal, že máme za sebou 1 200 km.

A tady předkládám několik fotek, které dostatečně charakterizují, jak bylo, i když z nich nepoznáte, že tam bylo neuvěřitelně draho. Italské Dolomity či rakouské Alpy jsou v tomto směru úplně někde jinde, ale jednou za život to rozhodně stálo za cestu. Lyžování tam totiž nemá chybu. Příště se ale asi vrátíme do Itálie. Synové totiž tvrdí, že nejlepší lyžování bylo v Livignu. Je pravdou, že Livigno je cenový ráj na zemi, alespoň co se týče alkoholu, ale o tom jsem už psal před třemi lety zde. Jenže říkejte dětem, že nejenom alkoholem živ je člověk :-))

Tignes2.JPG

Tignes3.JPG

Tignes4.JPG

Tignes5.JPG

Tignes6.JPG

Tignes7.JPG

Tignes8.JPG

Tignes10.JPG

Tignes11.jpg

Tignes12.JPG

Tignes13.JPG

Tignes14.JPG

Tignes15.JPG

Tignes16.JPG

Tignes17.jpg

Tignes18.jpg

Tignes19.JPG

 

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)