Co lze očekávat od umírněných muslimů?

pátek 25. únor 2011 20:51

Včera jsem hovořil se svou dlouholetou učitelkou angličtiny, která se slzou v oku vzpomínala na báječná léta, která strávila během svého dětství v Lybii.

Marina pochází ze Srbska a její rodiče v Libyi do loňského roku pracovali. Vrátili se domů právě včas. Marina už ale žije dlouho v Praze a do Sarajeva si už jezdí jenom zalyžovat. Léto tráví s rodinou v Chorvatsku v rodinné vile u Jadranu. Bavili jsme se hlavně o tom, jak se žilo v zemi pod diktaturou  Muammara Kaddáfího, ale taky o současném dění v arabském světě. Její vlastní životní zkušenosti i zkušenosti jejích rodičů ji přivedly k názoru, že "v Libyi už asi líp bylo".

V dnešní příloze Lidových novin jsem si přečetl článek Ondřeje Formánka "Muslimské bratrstvo", který považuji za hodný pozornosti. Popisuje totiž historii i současnost nejstarší islamistické organizace na světě. Bohužel zatím není na webu Lidovek dostupný, ale v sobotu prý dostupný bude. Rozhodně stojí za přečtení a jeho autorovi bych dal karmu.

V souvislosti s posledními událostmi v Egyptě si kladu otázku, jakou asi roli sehraje tato organizace při budování nového Egypta. Nejsem sice žádný prorok, ale selský rozum mi říká, že opatrnosti není nikdy dost, přestože arabistka Zora Hesová říká, že současné Muslimské bratrstvo je tvořeno umirněnými fundamentalisty. Přisuzuje tak tomuto hnutí pozitivní roli v nadcházejících týdnech a měsících. Rád bych sdílel její optimismus, ale nevím, nevím.

Osobně si myslím, že problém je širší a nejde jenom o Egypt. Naděje vkládané do umírněných muslimů mi totiž připadají stejně krátkozraké jako naděje vkládané do umírněných komunistů. Já nevěřím ani komunistům ani muslimům  a důvodů k tomu mám víc než dost. Konec konců historie mluví jasně... 

Nezbývá tedy než doufat, že současné dění v arabském světě nevyústí v budování společnosti, kde bude nastoleno islámské právo šaría.

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)