Kalouskův adventní čas aneb já to platit nebudu

neděle 5. prosinec 2010 10:30

nedávno jsem tu psal o TBC, ale Evropou se šíří jiná nákaza. Eurozóna je na pokraji rozpadu a nikdo neví, co bude dál.

Nevím jak vám, ale mně se pranic nelíbí, když mi někdo nařizuje, s kým mám být solidární a s kým nikoli. Rád bych si o tom  rozhodoval sám a svobodně. Fakt nechápu, proč bychom měli pomáhat splácet cizí dluhy, na kterých jsme se nepodíleli (Řecko, Irsko a nevím, kdo bude další). Stačí, když se podívám na český státní dluh, a je mi z toho smutno...

Často slýcháváme, že pro občany ČR bude lepší, když se podřídíme zákonodárství EU, než když budeme muset nést následky chybného rozhodování českých politiků. Tento názor sice má své opodstatnění, ale červíček pochybností stále hlodá. Není mi jasné, kdo nás ochrání před důsledky rozhodnutí bruselských elit. I když politika často vypadá jako šachy, je to jenom zdání. Měli bychom vědět, že ve skutečnosti se kůň nepohybuje ve tvaru L.

A v této době přichází "spasitel" Kalousek, aby se naši občané podíleli na financování českého státního dluhu. Pan Werich svého času řekl "Oni si snad myslej že co občan to blbec" nebo tak nějak. Docela by mne zajímalo, kdo z mých čtenářů uvažuje o tom, že si ty Kalouskovy dluhopisy koupí. Já to určitě nebudu.

Zadlužení států přesahuje veškeré rozumné hranice udržitelnosti a vlády včetně té naší vydávají peníze na čím dál tím nesmyslnější projekty. A jedinej, kdo je ochoten vládní dluhopisy kupovat, jsou banky, které stát samozřejmě nemůže nechat padnout, protože by bylo ještě hůř. A máme tu začarovaný kruh ze kterého nelze vystoupit.

Jsem jenom zvědav, jak to s tou novou Kalouskovou iniciativou dopadne. Vzhledem k tomu, že mu tleská i ČSSD, vypadá to, že nastane mediální masáž obyvatelstva, abychom své těžce vydělané peníze vyhodili z okna.

V této souvislosti mne napadl jeden biblický verš. „Neshromažďujte si poklady na zemi, kde je ničí mol a rez a kde zloději tunelují a kradou. Shromažďujte si poklady v nebi, kde je neničí mol ani rez a kde zloději netunelují ani nekradou. Neboť kde je tvůj poklad, tam bude i tvé srdce.(můj překlad Matouše 6,19-21)

Advent to není jenom příprava na oslavu Ježíšova narození i když tady v Česku ani to není zvykem. V latině "advent" znamená "příchod" a je tudíž vhodné si připomenout, že Kristus se nejenom narodil a zemřel, ale že se taky vrátí. Jestli ale v té době budeme mít v Česku českou korunu, euro nebo nějakou jinou měnou, není vůbec podstatné.

Jedno však vím jistě. Cizí dluhy platit nehodlám. Na druhou stranu znám jednoho, který už za nás zaplatil.  A ta cena byla vysoká. Obětoval svůj život, abychom mohli mít život věčný.

A pokud by někoho zajímalo, proč nejsem v neděli v kostele, tak je to z toho důvodu, že kašlu a venku mrzne až praští. Ostatně k osobnímu vztahu s Bohem není nezbytně nutné chodit do kostela. Můžete ho mít i v teple domova.

Přeji vám hezký adventní čas bez ohledu na to jestli budete stávkovat či nikoli...

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)