Tuberáci na horách aneb jak komunisté lžou

sobota 4. prosinec 2010 14:05

Tento článek je věnován všem mým žijícím i nežijícím přátelům ze Zvonařky, ale třeba se bude líbit i někomu z mých pravidelných či náhodných čtenářů.

Drazí čtenáři, jestlipak víte, co zvláštního se stalo v říjnu 1983? Bylo toho dost, ale hlavně se v Krkonoších odehrálo významné setkání těch, co utekli hrobníkovi z lopaty.

Tubera tu vždy byla, je a obávám se, že ještě dlouho bude, přestože komunisté o ní tvrdili, že socialistické zdravotnictví se s ní dokázalo jednou provždy vypořádat. To však byla jedna z mnoha jejich lží včetně toho, že za socialismu bylo zdravotnictví zdarma.

Vsadil bych se, že většina z mých čtenářů nikdy neslyšela o tom, že v Praze existovala speciální vysokoškolská kolej pro studenty, kteří onemocněli tuberkulózou. Jmenovala se "Zvonařka". Každý dnes ví, že TBC se již dlouho dá úspěšně léčit, a i já jsem toho živoucím důkazem. Možná se budete divit, ale pro mne osobně byla tubera požehnáním, protože jsem díky ní dostal modrou knížku a poznal spoustu zajímavých lidí, které bych jinak neměl šanci potkat. A hlavně. Díky ní jsem získal spoustu kamarádů a přátel z nichž někteří už nejsou mezi námi. ...

S některými přeživšími jsem vyrazil jednoho říjnového víkendu roku 1983 do Špindlu, kde v jednom nejmenovaném hotelu pracoval jeden z našich kamarádů jako kulturní referent. Pokud si dobře vzpomínám, byla to perfektní pánská jízda, ze které si toho ale moc nenepamatujeme... Možná je to tak dobře, nicméně několik černobílých fotek je důkazem, že to nebyl sen a že se to fakt stalo.

Spindl.JPG

 

Jak mnozí z vás ví, sněženky a machři se znovu setkali po pětadvaceti letech a nebylo to žádná sláva.

V našem případě uplynulo těch let dvacesedm, když jeden z mých zahraničních přátel přicestoval do Prahy zúčastnit se jistého medicinského kongresu, a projevil zájem vidět opět pár známých ze zvonařské éry. Tak jsem se toho chopil a pokusil se splnit nemožné. Povedlo se to nad očekávání dobře.

V pražské restauraci Hybernia jsem objednal stůl a pak jsem už jen čekal, kdo přijede. Díky kluci za hezký večer a hlavně za to, že jste si udělali čas.

Připojuji pár fotek, abyste se měli na co těšit. Pošlu vám odkaz na album, kde jich najdete mnohem víc a ve vyšším rozlišení.

1.JPG2.JPG

3.JPG

4.JPG

5.JPG

6.JPG

7.JPG

8.JPG

9.JPG

10.JPG

11.JPG

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)