Strašení Klausem aneb co bude za 100 let

středa 10. listopad 2010 21:12

Někdy si říkám, že bych měl mlčet, ale ono vám to nedá. V mnoha ohledech s naším panem prezidentem souhlasím, nicméně někdy nerozumím jeho argumentaci, a někdy si dovolím přímo nesouhlasit. Nejenom Bigbloger je však protiklausovsky zaměřenými blogery zaplevelen víc než dost a tudíž mi nezbývá než jít opět proti proudu.

Václav Klaus vyvolal opět bouři nesouhlasu, když varoval před koncem demokracie v Česku, nebo když varoval před nebezpečím světovlády. Pokud však člověk není slepý a hluchý nemůže nevidět, kam se svět řítí. Mnozí to ví a vidí, ale je jim to jedno, protože uvažují v horizontu jednoho volebního období resp. v horizontu krátkého pozemského života.

Košile je samozřejmě bližší než kabát a tudíž by nás pochopitelně mělo víc zajímat, co se děje v Evropě, i když ekonomické problémy USA mají dopad na celý svět. Když však pominu to základní, že mocenské elity ze svého rozhodování vyloučily faktor "Bůh", tak základním problémem současného stavu je nahrazení ideálu svobody ideálem rovnosti, protože touha po větší rovnosti si vynucuje více peněz. To ve svém důsledku vede k ještě větší byrokratizaci a potřebě více finančních zdrojů. Je to bludný kruh a únik z něho je obtížný také proto, že tzv. evropské přesvědčení se dnes změnilo v nové sekulární náboženství. Má své vyznání víry, obřady, své katedrály i své velekněze, ale také své kacíře a heretiky. Má i svého ďábla, kterým není nikdo jiný než Václav Klaus.

Predigovat geopolitický vývoj nejbližších sta let se pokusil ve své knize "Příštích sto let (předpověď pro jednadvacáté století)" přední americký prognostik maďarského původu George Friedman. Kniha není vůbec optimistická, ale rozhodně stojí za přečtení bez ohledu na to, že skutečný vývoj může probíhat úplně jinak, protože tahle predikce je mnohem složitější než předpověď počasí na příští týden.

Existuje však kniha, kde se kromě jiného taky píše, jak to bude v budoucnosti skutečně vypadat. Dovolím si z ní ocitovat: "Toto však věz, že v posledních dnech nastanou těžké časy. Lidé budou sobečtí, chtiví peněz, chlubiví, domýšliví, rouhaví, rodičů neposlušní, nevděční, nesvatí, bezcitní, nesmířliví, pomlouvační, nevázaní, hrubí, nepřátelští k dobrému,  zrádní, lehkomyslní, nadutí, milující rozkoš spíše než milující Boha." (Bible: 2. Timoteovi 3,1-4)

A pokud by vás zajímalo, jak to dnes v Tylově divadle probíhalo, tak vám mohu říct, že tentokrát důstojně a v klidu. Jsem jenom zvědav, jestli Šanc a jeho "Šance pro Kutnou Horu" svou šanci nepromarní a jestli se  Kutná Hora skutečně stane městem příjemným pro život. Šance tu pořád existuje a naděje umírá poslední...

 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)