Praha objektivem tajné policie

pátek 22. říjen 2010 17:01

Dnes jsem si byl prohlédnout výstavu fotografií „Praha objektivem tajné policie“ na kterou vás tímto srdečně zvu.

Je umístěna v prostorách Plodinové burzy České národní banky a je přístupná i veřejnosti (vchodem ze Senovážného náměstí). Výběr fotek z Archivu bezpečnostních složek, které pořídila IV. správa Státní bezpečnosti, rozhodně není nezajímavý. Je však diametrálně odlišný od idealisticky zabarveného pohledu tvůrců seriálu "Vyprávěj" a podobných pořadů.

Nicméně v pátek večer se rád na pohádku "Vyprávěj" dívám, protože si rád zavzpomínám na dobu svého mládí, i když socialistická realita byla jinačí než si představuje Česká televize. Co bychom ale od Janečkovize mohli chtít. Nicméně pohádkové příběhy jsem měl vždycky rád, protože v nich většinou dobro vítězí nad zlem i když výjimky potvrzují pravidlo.

Pokud tedy budete mít cestu kolem ČNB, výstava potrvá až do poloviny ledna 2011. Moc času vám to nezabere a ty fotky včetně průvodního slova stojí za vidění. Člověk si zde uvědomí, že věci často nejsou takové jak se zdají. A přestože umělecká kvalita fotografií není veškerá žádná, jako dokumentační fotografie mají svou vypovídací hodnotu.

Přikládám fotografii z vernisáže, kde jsem sice nebyl, ale byl tam Vlasta Třešňák

1tresnak.jpg 

 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)