Jak jsem přežil operu

úterý 5. říjen 2010 18:01

Mám rád hudbu populární i vážnou, ale co vážně nemusím je opera a dechovka. Jenže teď asi budu muset změnit názor. Včera jsem totiž strávil v Metropolitní opeře v New Yorku 4 hodiny a rozhodně nelituji.

Nově zrekonstruované kutnohorské kino Modrý kříž patří nyní mezi kina s plnohodnotnou digitální projekcí a v měsíci říjnu zde poběží dva satelitní přímé přenosy. V sobotu 9. října to bude historicky první přímý přenos z Metropolitní opery, kde bude na programu Wagnerovo "Zlato Rýna", a 23. října bude následovat Musorgského "Boris Godunov" 

Včera večer uspořádalo volební uskupení "Alternativa pro Kutnou Horu" pro občany města záznam představení fantaskní opery Jacquese Offenbacha Hoffmannovy povídky (vstupné bylo zdarma). Vzhledem k tomu, že za Alternativu kandiduji, musel jsem se tohoto večera chtě nechtě zúčastnit, přestože opera není můj oblíbený žánr. Jedinou operu, kterou jsem vlastně viděl naživo, byla Prodaná nevěsta v Národním divadle, a to už je hezkých pár  let.

Abych řekl pravdu, měl jsem z toho obavy, ale byl jsem mile překvapen. Přestože jsem tam strávil i s přestávkami přes 4 hodiny, rozhodně nelituji, protože jsem si rozšířil kulturní obzory. Kdyby to ovšem bylo bez anglických titulků, asi bych z toho tak nadšený nebyl. Francouzsky nerozumím a operní zpěv je pro mne obtížně srozumitelný i v češtině :-)

Offenbachovo fiktivní zpracování života a osudových lásek německého romantického spisovatele E. T. A. Hoffmanna je fascinujícím psychologickým dobrodružstvím a byl to pro mne nezapomenutelný kulturní zážitek.

Pokud byste i vy chtěli být svědky některého z dalších přímých přenosů z Metropolitní opery v NY jste srdečně zváni. Mohu vám zaručit výborný obraz i zvuk s tím, že sedačky v Kutné Hoře jsou nesmírně pohodlné. A do Kutné Hory je to rozhodně blíž než do New Yorku. 

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Jiří Beránek

Nač momentálně myslím a co mne v poslední době zaujalo ...

Dlouholetý zaměstnanec České národní banky. Nyní OSVČ

REPUTACE AUTORA:
8,99 (VIP)